Ultima editie tiparita in format pdf

Mircea Dridea, la 84 de ani!

Azi, 7 aprilie, seniorul fotbalului ploieștean, Mircea Dridea, împlinește vârsta de 84 de ani! In cariera sa, una bogată, legendarul fotbalist are 3 titluri de campion național, o Cupă a României, aproape 300 de meciuri jucate și 145 de goluri marcate în tricoul galben albastru. La mulți ani cu sănătate, maestre Mircea Dridea!..Citeste mai departe..

Un egal plin de speranţe!

SCM Gloria Buzău - CS Activ Prahova Ploieşti 27-27 (13-10)
Handbalistele de la CS Activ Prahova Ploieşti au reuşit să obţină un rezultat de egalitate în confruntarea cu SCM Gloria Buzău, scor 27-27, cu gol marcat în ultima secundă a partidei, din lovitură de la 9 metri, de către Loredana Vartic.
A fost o evoluţie foarte bună a fetelor noastre, în faţa unui adversar aflat pe locul 5 în clasamentul Ligii Florilor Mol. Partida a contat pentru etapa a VIII-a a primei ligi de handbal feminin.
Fetele noastre au avut un start de partidă foarte bun, conducând şi cu 2-0, 3-1, 5-2, 6-4. Buzoiencele aveau să se apropei la un gol, profitând şi de eliminarea de două minute din tabăra prahoveană, dar şi de trei atacuri eşuate ale sportivelor noastre. Timp de 26 de minute a condus Activ-ul pe tabelă, spre surpinderea adversarelor.
Egalarea s-a produs la 10-10, iar până la pauză ploieştencele au mai marcat doar o dată, în timp ce adversarele de 3 ori
..Citeste mai departe..

Petrolul, remiză albă cu Aerostar Bacău

Ieri, s-a disputat cel de-al patrulea meci din cadrul cantonamentului de la Săcele, Petrolul având ca adversară o colegă de eșalon, CS Aerostar Bacău. Partida s-a jucat tot pe terenul sintetic de la Tarlungeni, dar în condiții cu adevărat vitrege.
A fost o ninsoare viscolită, un frig pătrunzător și o suprafață acoperită cu un strat de zăpadă, factorul fizic fiind în prim-plan. S-a încheiat 0-0, dar ocaziile nu au lipsit, cele mai clare fiind trecute în dreptul petroliștilor, cum ar fi de șutul in transversală al lui Roige, din minutul 38!
Viorel Moldovan a trimis pe teren următorul "11": Avram-Bărboianu, Nicolae, Meijers, Țicu-Nir Lax, S.Pană-Constantinescu, Roige, Vajushi-Buhăescu. După o oră de joc, Șaim Tudor și Balint i-au schimbat pe Constantinescu și Buhăescu. Din minutul 75 a debutat în tricoul "lupilor" și Romario Moise, care i-a luat locul lui Vajushi, iar din minutul 80, Olaru l-a înlocuit pe Bărboianu.
Azi, formația petrolistă ar trebui să susțină ultima verificare a stagiului montan, cel cu Kiss Tâmpa Brașov, doar dacă vremea va face posibil disputarea acestui joc.

FC Petrolul-ACSM Politehnica Iași, pe 9 februarie

Federația Română de Fotbal a stabilit datele de desfășurare pentru meciurile din cadrul "optimilor" Cupei României, fază a competiției in care așa cum se știe, FC Petrolul o va avea că adversară pe prim- divizionara ACSM Politehnica Iași. Astfel, partida a fost programată să se desfășoare marți, 9 februarie, de la ora 20,30, pe stadionul "Ilie Oană".
Ora 17,45: ASU Politehnica Timișoara-Astra
Ora 20,30: FC Botoșani- "U" Craiova...Citeste mai departe..

Petrolul, trei victorii în cantonamentul montan

După 2-0 cu SC Popești Leordeni și 2-1 cu Dunărea Călărași, formația petrolistă s-a impus și în cel de-al treilea joc amical, cel cu AFC Odorheiul Secuiesc. Meciul a avut loc tot pe terenul sintetic de la Tarlungeni și s-a încheiat cu victoria Petrolului cu 3-1 (1-1), golurile fiind marcate de Lică (34,81),Vajushi (64-pen.)/Raymond Balint (39).
Viorel Moldovan a profitat și a rulat aproape tot lotul pe care îl are la dispoziție. Tehnicianul "lupilor" a folosit câte o formulă de echipă în fiecare dintre reprize, doar doi dintre jucători, portarul Avram și fundașul central Viorel Lică, fiind integraliști.
Ploieștenii au început jocul cu: Avram-Olaru, Lică, Huja, Manolache-Mitrea, S.Pană - Bratu, Ekollo, Șaim Tudor-Balint. Primul gol a venit în minutul 34, când Lică a înscris cu capul, din centrarea lui Șaim Tudor. Adversarii au egalat prin Raymond Balint (39), care marcat o gol frumos de la 25 metri, balonul fiind trimis în vinclul din dreapta lui Avram.

Primul amical de la Săcele. Petrolul-SC Popești Leordeni 2-0(2-0)

Aflați de duminică in cantonament, petroliștii au susținut ieri primul test al stagiului de la Săcele. Adversară le-a fost formația de eșalon trei SC Popești Leordeni, partida desfășurandu-se pe terenul sintetic de la Tarlungeni, în condiții meteorologice bune pentru această perioadă a anului.
Viorel Moldovan a căutat să utilizeze același "11" pe tot parcursul întâlnirii, efectuând doar două modificări pe final. Astfel, tehnicianul "galben- albaștrilor" a început meciul cu: Cebotari - Olaru, Lică, Mondragon, Manolache-V.Bogdan, Ekollo, Mitrea, Șaim Tudor-Bratu-Balint, singurele înlocuiri fiind acele ale lui Mondragon (ușor accidentat) și Vlad Bogdan, cei care le-au lăsat locul lui Țicu, respectiv Constantinescu.

Un nou director la CSM Ploiești

Clubul Sportiv Municipal Ploiești are începând de ieri un nou director in persoana lui Constantin Grigore. În vârstă de 43 de ani, Constantin Grigore este economist de profesie, în perioada 2018-2020 a fost consilier local, iar începând din noiembrie 2020 a devenit consilier al Primarului Ploieștiului, Andrei Voloșevici. Deci, nu a fost un concurs de ocupare a acestui post, ci o detașare a lui Constantin Grigore la CSM Ploiești pentru o perioadă de un an...Citeste mai departe..

Victorie clară pentru Petrolul în primul joc de verificare: 7-0 (4-0) cu CSO Plopeni

Cu o zi înainte de plecarea în cantonamentul montan, Petrolul Ploiești na susținut, sâmbătă, primul test in 2021, in compania formației de eșalon trei, CSO Plopeni. Partida s-a desfășurat pe terenul sintetic din incinta Complexului Olimpic de la Izvorani si s-a încheiat cu o victorie zdrobitoare a "galben-albaștrilor", scor 7-0(4-0). S-au jucat două reprize de câte 50 de minute, iar golurile Petrolului au fost marcate de către V. Balint (15, 20 pen.), V. Mitrea(17), Diarra(41), M. Constantinescu(56), B. Meijers(69) și V. Buhăescu(100).

Lupta continuă!

CS Dacia Mioveni 2012 - CS Activ Prahova Ploieşti 21-17 (12-10)

Echipa de handbal, CS Activ Prahova Ploieşti, nu a fost departe să obţină un rezultat pozitiv în confruntarea cu CS Dacia Mioveni 2012, mai ales că prima repriză s-a încheiat cu un scor ce se putea întoarce, cel puţin teoretic, în al doilea act al partidei, 12-10 pentru Mioveni.
La reluare, însă, fetele din Mioveni aveau să se desprindă mai clar pe tabelă, ceea ce a făcut ca ploieştencelor să le fie mai greu să le ajungă din urmă.
Meciul s-a încheiat cu 21-17 pentru CS Dacia Mioveni.
Pentru CS Activ Prahova Ploieşti au marcat: Loredana Vartic 4 goluri,Cristina Creţu 3 goluri, Ionela Leuştean 3 goluri, Ana Șerban 2 goluri, Roxana Beșleagă 1 gol, Oana Bucă 1 gol, Cristina Florea 1 gol, Ana Inculeţ 1 gol, Adina Panaite 1 gol

Rezilieri și completări in staff-ul tehnic la Petrolul

În componența lotului Petrolului, jucătorii Joeri Poelmans, Brian Mendoza, Mihai Nițescu, Steve Leo Belek și Manuel Botic au fost înștiințați că nu mai intră în vederile staff-ului tehnic. Astfel, ei nu vor mai participa la antrenamentele primei echipe, situația contractuală a celor cinci urmând să fie rezolvată în perioada imediat următoare. Începând de ieri, Viorel Moldovan va avea încă un ajutor in staff-ul său, Ciprian Pura revenind în postura de antrenor secund al "galben-albaștrilor". Fost jucător al Petrolului, Pura(51 de ani) a activat în ultima perioadă în cadrul Academiei clubului Petrolul, iar la prima formație a mai fost antrenor secund în stagiunea 2017-2018, sub comanda lui Octavian Grigore.