Ultima editie tiparita in format pdf

Mircea Dridea, la 84 de ani!

Azi, 7 aprilie, seniorul fotbalului ploieștean, Mircea Dridea, împlinește vârsta de 84 de ani! In cariera sa, una bogată, legendarul fotbalist are 3 titluri de campion național, o Cupă a României, aproape 300 de meciuri jucate și 145 de goluri marcate în tricoul galben albastru. La mulți ani cu sănătate, maestre Mircea Dridea!..Citeste mai departe..

Prima bătălie câștigată!

Ce-și dorea toată lumea s-a întâmplat. Petrolul a obținut victoria în prima partidă de campionat, 1-0 pe "Ilie Oană", cu Metaloglobus și a urcat pe locurile care duc in faza play-off a eșalonului secund. Golul victoriei a fost marcat de către Vasile Buhăescu (55).
Meciul a început în nota de dominare a ploieștenilor, care au făcut un presing agresiv în terenul advers. Oaspeții s-au apărat bine, au închis culoarele, iar prima ocazie a venit în minutul 13, în urma unui șut de la distanță a lui Țicu. Până la pauză a mai fost o singură oportunitate mare, cea a lui Lică (33), care a trimis cu capul, din șase metri, puțin peste transversală.
Și partea a doua a decurs după același tipar, cu petroliștii in ofensivă. Romario Moise (51) a trimis un șut bun de la distanță, respins cu bine de Gavrilaș, cel ce avea, totuși, să fie învins până la urmă.
..Citeste mai departe..

Voinţa şi dârzenia au dat roade!

CS Activ Prahova Ploiești - CSM. Galați 25-25 (10-13)

Handbalistele prahovence au avut o revenire fantastică după pauză şi au izbutit să obţină un egal într-un meci foarte important

Echipa de handbal feminin CS Activ Prahova Ploieşti, singura din judeţ şi din Ploieşti ce activează în primul eşalon handbalistic naţional, a remizat, 25-25, cu CSM Galaţi, acumulând 5 puncte în clasamentul provizoriu.
Partida a contat pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale, denumită şi Liga Florilor Mol.
Ar fi fost foarte bună o victorie în această partidă, pentru prahovence, mai ales că ar fi fost obţinută împotriva unei echipe ce poate să fie socotită ca şi contracandidată în lupta pentru rămânerea în Liga Naţională, gălăţencele având cu 2 puncte mai mult decât Activ, care are 5 puncte în acest moment

Repetiție cu goluri multe!

Ieri, petroliștii au efectuat o ultimă repetiție înainte de reluare a campionatului, întâlnind într-un test formația de eșalon trei ACS Șomuz Fălticeni. Și de această dată "lupii" au arătat o poftă ofensivă de remarcat, impunandu-se cu scorul de 5-0 (2-0). Partida a reprezentat un bun antrenament pentru trupa lui V.Moldovan, tehnicianul "galben-albaștrilor" aliniind un prim "11", în care s-au regăsit jucătorii care au evoluat mai puțin sau deloc în prima partidă oficială a anului, cea cu Politehnica Iași: Avram- Mondragon, Nicolae, Huja, Manolache-S.Pană, Mitrea- Bratu, Ekollo, Poelmans (jucător reprimit la începutul acestei săptămâni, la antrenamentele primei echipe)-Balint.

Bilete de colecție pentru meciul cu Metaloglobus

Peste fix o săptămână se va relua lupta pentru promovare in eșalonul secund. Marți, 23 februarie, pe "Ilie Oană", Petrolul va juca cu Metaloglobus București, prima dintre cele cinci finale pe care formația ploieșteană le are de susținut pe drumul către calificarea in faza play-off a Ligii 2.
Din păcate, și de această dată se va juca fără spectatori! Până atunci, fanii sunt invitați să cumpere bilete virtuale pentru această partidă.

Petrolul - Astra in Cupa; programul primei runde in Liga 2

Luni, 15 februarie, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal. Petrolul Ploiesti va juca, pe teren propriu, in fata echipei Astra Giurgiu, jocurile din aceasta faza a competitiei fiind programate de la ora 14.30, cu exceptia celor televizate.

FRF a comunicat programul complet al etapei cu numărul 16 din Liga 2, prima ce se va desfăusra în 2021. Partida dintre FC Petrolul Ploiești și Metaloglobus București va închide runda, urmând să se dispute marți, 23 februarie, de la ora 19, pe "Ilie Oană".

Petrolul, victorie clară în Cupă, 3-0 cu Iașiul!

Petrolul Ploiești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după o victorie spectaculoasă obținută în fața prim divizionarei ACSM Politehnica Iași. După 90 de minute, a fost 3-0, golurile formației ploieștene fiind marcate de către Romario Moise(17), Valentin Țicu(45+1) și Vasile Buhăescu(55). Echipa lui Viorel Moldovan a reușit un meci excelent în fața unei formații de prim eșalon și a acces astfel între cele mai  bune opt formații ale Cupei României.

Calificarea a fost rezolvată încă din primele 45 de minute. Primul gol s-a marcat pe un contraatac, atunci când Buhăescu i-a pasat in adâncimea lui Nir Lax, mijlocașul israelian a ajuns mai repede la minge decât portarul Brânză și din ricoșeu Moise(17) a înscris în poarta goală!

Finalul primei reprize a adus desprinderea Petrolului pe tabela de marcaj. Țicu a bătut înșelător o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral dreapta și balonul s-a dus la colțul lung, păcălindu-l pe Brânză!

După pauză, golul trei a venit după o fază superbă cu Mihai Constantinescu, care a scos doi adversari din joc cu un dribling letal, după care Romario Moise a pasat în fața porții, de unde Buhăescu a deviat decisiv pentru un sec: 3-0!

Peste două săptămâni, Petrolul va juca pe "Ilie Oană" cu Metaloglobus în prima etapă din 2021.

Stadion:"Ilie Oană". Fără spectatori. Au marcat:Moise(17), Țicu(45+1), Buhăescu(55).

Petrolul: Kitanov-Bărboianu(26-Olaru), Lică, Meijers, Țicu-Nir Lax-Constantinescu(68-Șaim Tudor), Roige(cpt), Moise(68-Ekollo), Vajushi(82-Mitrea)-Buhăescu(82-Balint). Antrenor: Viorel Moldovan.

Poli. Iași: Brânză-Cană(46-Busu), Popa, Baxevanos(44-Gaitan), Cabral-Iriondo-Passaglia(cpt), Vanzo(46-Flores)-Calcan, Vega(62-Zajmovic), Zaharia(62-Onea).

Cartonașe galbene:--/Baxevanos(44), Cabral(75).

Au arbitrat: Rareș George Vidican-Ciprian Florin Danșa și Doru Claudiu Lucaciu.

Oră modificată la "optimea" dintre Petrolul și Iași

Ora de start a întâlnirii dintre FC Petrolul și ACSM Politehnica Iași, din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la fotbal a fost modificată. Partida care se va disputa mâine, 9 februarie, va începe la ora 19,00 și nu de la 20,30, așa cum a fost programată inițial. Schimbarea a fost efectuată după ce AFC Turris Tr.Măgurele a anunțat, în mod oficial că se retrage din competiție, așa încât jocul cu Dunărea Călărași, singurul care mai era programat mâine, dar de la ora 17,00 a fost anulat, iar meciul de la Ploiești devine primul al acestei faze a întrecerii.

Petrolul, apetit ofensiv in ultimul amical!

Petroliștii au susținut ieri o ultimă repetiție înaintea primului meci oficial al anului, jucand cu Astra 2. Partida s-a desfășurat la Pleașa și a reprezentat un bun antrenament ofensiv pentru elevii lui V. Moldovan, care au reușit să înscrie de șapte ori, fără să primească vreun gol! La pauză a fost 2-0, după reușitele lui Romario Moise(23) Serge Ekollo(42), pentru ca in partea a doua diferența să fie mult mai clară, Balint(59), Mitrea(61), Buhăescu(72, 86) și Bratu(74) fixând scorul la 7-0!

Vești despre Asociațiile Județene de Fotbal

Pe 1 februarie 2021, a avut loc o sesiune video de lucru între administrația FRF și președinții AJF din țară. Printre cele mai importante teme discutate a fost și reluarea competițiilor de fotbal amator, copii, juniori și seniori din toate județele țării, începând cu luna martie 2021. Au fost propuse trei variante de modificare a protocolului medical pentru fotbalul amator, care să fie discutate cu Guvernul României, în vederea stabilirii variantei optime de reluare a acestor competiții (o singură testare PCR, înainte de reluare pentru toată lumea sau o testare rapidă la primul meci, iar persoanele care s-au vaccinat împotriva Covid-19 să nu mai efectueze testări de niciun fel). Foarte important, data stabilită de Federație pentru comunicarea echipei campioane a Ligii a 4-a din fiecare județ va fi anunțată de FRF in luna martie, competițiile putând avea finalitate, chiar in luna iulie, independent de începerea C.E. de fotbal 2021. Județele care nu pot organiza competiții de Liga a 4-a în sezonul curent nu vor avea însă dreptul de a nominaliza o echipă care să reprezinte respectivul AJF la barajul de promovare in Liga a 3-a!..Citeste mai departe..

Bilete virtuale pentru primul meci oficial al anului

Câteva zile au mai rămas până la debutul oficial al "galben-albaștrilor" în 2021. Pe 9 februarie, Petrolul va primi vizita prim-divizionara ACSM Poli."Iași, într-o partidă contând pentru optimile Cupei României. Din păcate, se va juca fără spectatori și astfel se va simți lipsa fanilor pătimași, care creau o atmosferă deosebită pe stadion! Din cauza acestei situații, suporterii sunt invitați să cumpere bilete virtuale pentru jocul cu Politehnica Iași. Cu acest prilej, se poate câștiga un tricou original de joc al Petrolului, cu semnăturile "lupilor", ce va fi oferit prin tragere la sorți unuia dintre cumpărătorii tichetelor virtuale. Biletele vor costa 6 lei și vor putea fi procurate doar online, accesând site-ul www.eutertix.ro..Citeste mai departe..