Ultima editie tiparita in format pdf

Mircea Dridea, la 84 de ani!

Azi, 7 aprilie, seniorul fotbalului ploieștean, Mircea Dridea, împlinește vârsta de 84 de ani! In cariera sa, una bogată, legendarul fotbalist are 3 titluri de campion național, o Cupă a României, aproape 300 de meciuri jucate și 145 de goluri marcate în tricoul galben albastru. La mulți ani cu sănătate, maestre Mircea Dridea!..Citeste mai departe..

Petrolul a pierdut două puncte vitale la Chiajna!

Presiunea unei victorii a părut să apese pe umerii "lupilor" în startul meciului de la Chiajna, deoarece elevii lui V.Moldovan au început timid și ezitant, gazdele fiind în prim-plan in debutul de meci. Astfel, Lullaku (2 și 7) a ratat din poziții favorabile și abia după un sfert de oră petroliștii au ieșit din "tranșee", dar voleul lui Constantinescu (14) a ocolit de puțin poarta. Apoi, Moise (18) cu un șut de la 20 de metri l-a obligat pe Chesneau să respingă de lângă bară, după care au venit și marile ocazii ale întâlnirii.
..Citeste mai departe..

Concordia Chiajna-Petrolul, un meci cat o finală!

Aflați momentan pe locul șapte, elevii lui Viorel Moldovan au nevoie de un parcurs fără sincope in aceste ultime trei runde, un punctaj maxim putând să-i propulseze în play-off, chiar și pe un loc pe podium.
Azi, "lupii" au parte de un examen pe care e musai să-l treacă cu brio pe terenul sintetic al Concordiei Chiajna, o adversară scoasă din lupta pentru play-off, dar care are un lot cu jucâtori valoroși, trecuți pe la Liga 1.

CSS Ploiești, campioană a României la ștafetă!

Atleţii de la CSS Ploiești, pregătiți de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei, au avut evoluții remarcabile şi în cadrul Finalei Campionatului Național, competiţie rezervată juniorilor 2 (U18) şi care a avut loc, în zilele de 5 şi 6 martie, în Sala de atletism „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv „ Lia Manoliu” din Bucureşti.
Astfel, în proba de 4 x 400 m, echipa ploieșteană, în componența Darius Cornescu, Ruben Chivi, Andrei Blănaru, Alexandru Blănaru, a reușit, cu timpul de 3.14.64 min., să obțină medaliile de aur și să intre în posesia tricourilor de campioni ai României, devansând CSM Dorna și CSS Bârlad, ocupantele locurilor 2 și 3!

Înfrângere cam dură!

CS Activ Prahova Ploieşti – CS Rapid Bucureşti 23-33 (10-18)

În cadrul etapei a XII-a a Ligii feminine de handbal, denumită Liga Florilor Mol, CS Activ Prahova Ploieşti a fost învinsă de CS Rapid Bucureşti cu scorul de 23-33, după ce la pauză bucureştencele conduceau cu opt goluri diferenţă, 10-18.
Din echipa prahoveană (antrenor Florin Ciupitu) cele mai multe goluri au purtat semnătura Oanei Maria Bucă, 9 goluri.
Au mai marcat: Adina Cristina Panaite, 3 goluri, Cristina Florea, 2 goluri, Diana Lăscăteu, 3 goluri, Florina Popescu, 1 gol, Ionela Leuştean 3 goluri, Valentina Leuştean 2 goluri.
Următorul meci al fetelor noastre este progrmat a se disputa pe 25 martie, în compania CSM Slatina, echipă ce a pierdut doar la un gol diferenţă în confruntarea cu SCM Gloria Buzău

Amical pe zăpadă!

Profitând de pauza din campionat, petroliștii au disputat sâmbătă un meci - test cu CS Afumați, liderul seriei a 3-a, din cel de-al treilea eșalon. Partida s-a disputat la Strejnic, într-un veritabil decor hibernal și s-a încheiat cu victoria elevilor lui V. Moldovan, scor 2-0 (1-0). Golurile s-au marcat în debutul celor două reprize, Silviu Până (6) și Sergiu Arnăutu (48) fiind cei care au înclinat balanța în favoarea ploieștenilor.

Conpet-Petrolul, victorie la debut in campionatul de popice feminin

Formația feminină de popice Conpet-Petrolul Ploiești a debutat in Campionatul Național cu un duel împotriva celor de la Rapid București, echipă care se pregătește tot la Ploiești, din cauza lipsei unei arene în capitală. Sportivele de la Conpet-Petrolul s-au impus cu 3089-2964 p.d. Iată rezultatele: Daniela Lăcătușu 549p.d.,Florentina Naghi 548p.d.,Alina Sanda(căpitan) 522p.d.,Elena Mihai 496p.d.,Cristina Samson/Alice Vasile248p.d./259p.d.,Amalia Voicea/Ana Costache236p.d./231p.d.

S-a văzut diferența de eșalon!...

Petrolul și-a încheiat aventura in această ediție a Cupei României, oprindu-se la fel ca anul trecut in faza sferturilor de finală. Astra Giurgiu s-a impus după pauză prin reușitele lui Merloi (50), Krpic (60-pen.) și Wuthrich(80).
In prima repriză nu s-a văzut prea mult diferența de eșalon, deorece ambele echipe au părut să fie extrem de precaute. După pauză, Viorel Moldovan l-a schimbat pe Constantinescu cu Silviu Pană, dar efecte pozitive nu s-au văzut, ba mai mult Astra avea să înscrie repede două goluri în zece minute! Merloi (50) a deschis scorul cu un șut din careu, după o respingere nefericită a lui Lică.
În minutul 60 s-a majorat diferența, oaspeții marcând prin Krpic, care a transformat o lovitură de la punctul cu var, după un fault al lui Până asupra lui Balaure.

Atleţii de la CSS Ploieşti, campioni naţionali la U20, în proba de ştafetă

În 26 și 27 februarie a.c., Sala de atletism “Ioan Soter” din București a fost din nou gazda unui important eveniment sportiv, Campionatul Național pentru juniori 1 (U20), competiţie ajunsă la a 51-a ediție și unde au participat cei mai valoroși atleți ai momentului.
După ce în urmă cu trei săptămâni atleții de la CSS Ploiești obțineau titlul de campioni ai României la tineret și vicecampioni naționali la seniori în proba de ștafetă 4 x 400 m, elevii profesorilor Maria Andrei și Florin Andrei au reușit, în componența Ruben Chivi, David Gudi, Alexandru Blănaru, Andrei Niculiță, să câștige medaliile de aur și să devină din nou campioni ai României.
De menționat că, în prima zi de concurs, echipa ploieșteană a obținut și o medalie de argint prin componentul lotului national de juniori, Andrei Niculiță, elevul profesoarei Maria Andrei reușind în proba de 400 m, cu timpul de 50.84 sec.să obțină titlul de vicecampion national.

Victorie netă la Tg.Jiu și Petrolul urcă pe podium!

Petrolul s-a impus lejer pe terenul ultimei clasate, Pandurii Tg.Jiu, și astfel a urcat până pe locul trei în ierarhia la zi a Ligii a doua, câștigând cu 4-0, scor stabilit încă din prima repriză, după golurile marcate de către Roige(5), Moise(13), Vajushi(24-pen.) și Buhăescu(44). În minutul 5 tabela de marcaj a fost modificată de Pol Roige, care a marcat cu o lovitură de cap expediată din mijlocul careului, după ce Moise lovise transversala cu un șut de la 30 de metri! 0-1. Repede a venit și golul doi: Moise(13) a deviat cu capul la colț, după o centrare a lui Vajushi. În minutul 24 s-a făcut 0-3. Vajushi a marcat din penalty, scos tot de el, în urma unui duel cu Moise

Restart in cursa pentru promovare!

Cinci meciuri precum cinci finale! Asta îi așteaptă pe petroliști in finalul acestui sezon regulat, cinci obstacole care trebuiesc obligatoriu depășite, pentru calificarea în play-off și continuarea cursei pentru promovare. Azi, pe "Ilie Oană", de la ora 19,00, Petrolul reia lupta pentru Liga1 in confruntarea cu Metaloglobus București, o potențială contracandidată la ocuparea unui loc între primele șase ale ierarhiei eșalonului secund. În condițiile în care de la locul unu și până la poziția a 12-a a clasamentului, toată lumea își poate face calcule pentru accederea în play-off, Petrolul este obligată să aibă un parcurs fără greșeală până la finalul lunii martie, pentru a nu-și periclita obiectivul propus. Astăzi, "lupii" au de trecut primul hop dintre cele cinci rămase, să ia un start lansat în sezonul de primăvară, care să confirme formă bună arătată în acest început de an. Meciul din această seară, ultimul al rundei cu numărul 16 va fi condus de către o brigadă alcătuită din Kovacs Szabolcs (Carei)-Raul Constantin Chiciulescu (Lugoj) și Răzvan Mihai Dobre (Șotanga-Dambovița). Arbitru de rezervă va fi Marius Chițu (Târgoviște), iar că observatori au fost delegați Fevronia Ion (Craiova) și Dorinel Dincă (Călărași)...Citeste mai departe..