Ultima editie tiparita in format pdf

Viorel Moldovan, noul antrenor la Petrolul!

Conducerea Petrolului s-a înțeles cu Viorel Moldovan pentru a ocupa funcția de antrenor principal la echipa ploieşteana.

Activitatea de fotbalist, dar şi cea de antrenor, îl recomandă pentru o nouă provocare la o echipă de tradiție, cu mulți fani şi un stadion european!

Ultima dată a fost antrenor la Chindia Târgoviște, de unde a fost înlocuit cu câteva etape înainte de finalul campionatului cu Emil Săndoi. Să mai spunem că Moldovan a fost cel care a promovat Chindia Târgovişte în prima Ligă

..Citeste mai departe..

Baraj de promovare în Liga3/ CSO Plopeni-CSM Oltenița 2-2

Pe stadionul Gloria din Buzău s-a disputat meciul din turneul de baraj pentru promovarea în Liga a treia. CS Plopeni a întâlnit pe CSM Oltenița, cea care, în primul joc, a învins pe Viitorul Domneşti cu 1-0! Partida a fost una echilibrată, cu patru goluri, încheiată la egalitate, 2-2. Cei din Călăraşi au condus în două rânduri, fiind de fiecare data egalați, prin reuşitele lui Butufei şi Ciobanu, ultimul în prelungirile jocului! Mai trebuie spus că elevii lui Iulius Mărgărit au trimis de două ori mingea în barele porții adverse! Duminica, CSO Plopeni va juca cu Viitorul Domneşti meciul decisiv pentru promovare în Liga a 3-a

Petrolul s-a ales...cu onoarea!

Petrolul a batut pe Mioveni în ultima etapă a play-off-ului, un joc pentru onoare şi o clasare pe locul cinci. Gazdele s-au ales cu locul de baraj, iar dacă făceau măcar egal, atunci erau promovați în Liga1!
Meciul s-a jucat pe contre şi chiar în min.2 Roige a trimis cu capul în transversală! Gazdele au replicat prin Isfan (3), care, unu la unu cu Lungu, nu l-a putut învinge pe acesta! Min. 6,1-0. Rădescu a pasat în fața porţii şi Isfan a marcat în poarta ploieşteană. Apoi, Petrolul trece la conducerea jocului şi ratează ocazii după ocazii, prin Vajushi, Ekollo, Țicu şi Deac. Până la urmă vine şi golul egalizator. Min.39, 1-1. Arnăutu înscrie cu capul din opt metri, mingea lovind şi transversala. Min.43. Se dicteaza eronat un ofsaid la golul marcat de Arnăutu

“Barajul” se joacă la Buzău

CSO Plopeni se pregăteşte pentru cele două partide din “barajul” de promovare în Liga a 3-a, care se va disputa la Buzău, pe stadionul "Gloria". CSO Plopeni va juca cu CSM Oltenița, pe 5 august şi cu Viitorul Domneşti, pe 9 august. Să mai spunem că fiul lui Petre Butufei a împlinit, pe 27 iulie, 31 de ani! Vladimir Butufei e un mijlocaş de bază la echipa din Plopeni. El îşi doreşte să primeasca cadoul de la colegii de echipă, pe 9 august, odată cu dorita promovare în Liga 3-a. CSO Plopeni creşte intensitatea antrenamentelor, programând în această săptămână trei şedințe de pregătire în perspectiva participării cu succes la barajul de promovare în cel de-al treilea eșalon al fotbalului românesc. Urăm şi noi multă baftă prahovenilor noştri!

Petrolul Ploiești a ratat promovarea în Liga 1

Petrolul Ploiești a fost învinsă, marți seara, pe teren propriu, de FC Argeş, cu scorul de 2-1 (0-1), în etapa a IV-a a play-off-ului Ligii a II-a. Piteştenii au întors scorul în ultimele zece minute şi au urcat pe loc de baraj, iar ploieştenii au ratat promovarea în Liga I. Golurile au fost marcate de Vajushi, min. 15 (p) / Prepeliţă min. 82, Buhăescu min. 87 (p). Cu o etapă înaintea finalului campionatului, în clasament conduce UTA, cu 29 de puncte, fiind urmată de CS Mioveni, 27 de puncte, FC Argeş, 26 de puncte, Turris-Oltul, 25 de puncte, Rapid, 24 de puncte, şi Petrolul, 22 de puncte. UTA este sigură de baraj şi mai are nevoie de un punct pentru a promova în Liga I

Petrolul-FC Argeş, marți 28 iulie, ora 19.

După meciul egal de la Turnu Magurele, Petrolul se află în cantonament centralizat până la jocul cu FC Argeş. Deci, tot lotul este într-o izolare totală. Asta, pentru a se evita orice contact necontrolat, ce ar putea duce la urmări nedorite. Ploieştenii nu au decât şansa obținerii a şase puncte din partidele cu FC Argeş şi CS Mioveni, din ultimele două runde ale play-off-ului. Din cauza amânării unor partide din Liga1, FRF şi televiziunile deținătoare de drepturi au schimbat orele de programare ale meciurilor de marți, din play -off-ul Ligii a-2-a. Astfel, Turris-Mioveni se joacă de la ora 17, iar Petrolul-FC Argeş de la ora 19. De remarcat la acest play-off faptul că nimeni nu a câştigat pe teren propriu, iar Petrolul este singura formaţie care are o linie cu trei egaluri din tot atâtea jocuri, fără victorie, dar şi fără înfrangere

Petrolul n-a mai jucat ca la Arad!

De cum a început meciul cu Turris, s-a văzut ca nu sună bine acest joc pentru Petrolul! Aşezarea în teren nu părea deloc una ofensivă, cu doar "neajutoratul" Blănaru în atac! De fapt partida a inceput cu gazdele la timona şi primul sfert de oră le-a aparținut. În rest, prima repriză a fost echilibrată, fără faze importante la cele două porți, dar cu o schimbare "forțată" în tabăra Petrolului. În min. 14 , Şaim Tudor accidentat, este înlocuit cu Roige. După pauză şi Avram este schimbat după o accidentare. În locul lui a fost introdus Lungu în debutul actului doi. În min.52, Enache mută ofensiv. Îl înlocuieşte pe mijlocaşul Pierce cu atacantul Arnăutu. Această repriză a fost într-adevăr controlată de ploieşteni, care au "dus" mai multe mingi în careul gazdelor, fără să se cunoască pe tabelă, din păcate

Turris - Petrolul, marți, ora 21

Veşti bune vin dinspre Petrolul Ploiești, deoarece antrenorul Costel Enache are aproape tot lotul la dispoziție pentru jocul cu Turris-Oltul Măgurele, de marți, 21 iulie, în play-off-ul Ligii a 2-a. Au mai revenit la pregătire patru dintre jucătorii infestați cu Covid-19. Astfel, Ştefan Bărboianu, Alberto Olaru, Serge Yvann Ekollo şi Adrian Nicolae au primit două teste negative şi pot reveni la antrenamente. Singurul care nu a primit deocamdată rezultatul celei de-a doua testări este albanezul Armando Vajushi. Tunisianul Hamza Younes, de asemenea testat negativ, a revenit la antrenamente, înca de acum două zile. Petrolul se află pe locul trei în play-off-ul Ligii a 2-a, la egalitate cu Mioveni şi Rapid

Puteau fi trei puncte!...

Spre surprinderea tuturor, ploieştenii au avut o cu totul altă atitudine la Arad, în jocul cu UTA, fața de cea cu Rapid! Şi asta pentru că s-a pregătit foarte bine acest meci. S-a făcut deplasarea cu avionul la Timişoara cu o zi înainte, s-a făcut antrenament pe teren sintetic şi apoi s-a venit la Arad pentru joc. Apoi, când a început partida, s-au văzut cu ochiul liber tactica şi organizarea de joc impuse de Costel Enache. Antrenorul ploieştenilor a folosit clasicul 4-4-2, cu două vârfuri în atac. Prima repriza a meciului a fost una laudabilă, cea mai bună dintre cele patru jucate în acest play-off pentru Petrolul! Petroliştii au "atenționat" gazdele încă din începutul de partidă, când Blănaru a şutat bine din unghi, punându-l la încercare pe Iacob. Apoi avea să vină și golul. Min.23. 0-1. Blănaru centreaza de pe partea stângă şi Deac se înalță pe linia de șase metri și trimite, cu capul, în plasa porții arădene. Putea foarte bine să fie 2-0! În min.33, Blănaru nu preia cum trebuie o minge şi, din mijlocul careului, ratează o mare ocazie!

Dramatism în repriza secundă!

Da. A fost un meci cum rar mai vezi pe la noi! Şi asta pentru că a avut de toate, în afară de goluri. Au fost faulturi repetate, întreruperi, gafe, ratări, cartonaşe de ambele culori, eliminări... Jocul în sine a fost unul echilibrat, cu mai multă dominare în ultima jumătate de oră, când oaspeții erau cu doi oameni mai puțin pe teren. În mare parte a fost o partidă urâtă pentru privitori, dar şi mai tristă pentru fanii petrolişti, care sperau într-o victorie, mai ales că Petrolul a avut 60 de minute un jucător în plus şi, în ultima jumătate de oră, chiar doi jucători mai mult

Valeriu Răchită este noul consilier pe probleme de sport al CSM Ploieşti

Începând cu data de 9 iulie 2020, Valeriu Răchită este consilierul pe probleme de sport al Directorului Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, Ştefan Grozea. Noul consilier se va ocupa de tot ce ține de activitatea sportivă a clubului, precum şi de standardele UEFA 4 a stadionului "Ilie Oană". Vivi Rachită este posesorul licenței PRO şi are un palmares bogat. Este de trei ori campion al României, de două ori câştigător al "Cupei Romaniei" şi caştigator al "Cupei Bulgariei", cât şi ca antrenor