Ultima editie tiparita in format pdf

Au câştigat în deplasare, la Bucureşti!

ACS Şc. 181 SSP Bucureşti - CS Activ Prahova Ploieşti 25-35 (15-17)

După ce a pierdut în prima etapă a Diviziei A, seria A partida de pe teren propriu, contra SCM Galaţi, handbalistele de la CS Activ Prahova Ploieşti s-au revanşat în deplasarea susţinută la Bucureşti.
Astfel, jucătoarele conduse de antrenorul Ghiţă Irimescu au câştigat cu 10 goluri diferenţă partida susţinută în compania ACS Şc. 181 SSP Bucureşti, scor 25-35 (15-17).
Cele mai multe goluri, pentru echipa prahoveană, le-a reuşit Florenţa Ilie, 8 goluri.
În etapa următoare, a III-a a turului Diviziei A, Activ Prahova Ploieşti joacă pe teren propriu contra CSM Corona Braşov, pe 26 septembrie
..Citeste mai departe..

Lider in Liga 2! Petrolul 52-Ripensia Timișoara 2-0(2-0)

Petrolul 52 a câștigat în etapa șaptea și a devenit liderul la zi in Liga 2, după succesul cu Ripensia Timișoara, care, la ora meciului, avea doar o înfrângere la activ și venise pe "Ilie Oană" să-și vândă scump pielea. N-a fost să fie așa, pentru că ploieștenii au reușit să continuie seria de victorii, deși nu au făcut un meci bun. Partida a fost rezolvată în prima repriză, în care au fost marcate golurile victoriei și au mai fost câteva ocazii mari de gol. Iată ce s-a petrecut în mitanul întâi.

Livia Botică, eleva lui Titi Tudor, a izbutit să devină campioana României la Naţionalele de Box feminin de la Năvodari

Una dintre elevele celebrului antrenor Titi Tudor,în speţă Livia Botică, a reuşit să obţină, la categoria 81 de kg., medalia de aur la Campionatul Naţional de Box feminin de la Năvodari, competiţie care a adunat la start 218 sportive de la 60 de cluburi sportive din ţară.
Ploieşteanca şi-a dominat extrem de clar adversara (Roberta Kollek, de la SCM Craiova), încă din prima repriză, arbitrul din ring luând decizia să întrerupă lupta.
Livia Botică este component a CSM Ploieşti

Petrolul 52 merge in 16-imi, eliminând Brăila

Petrolul s-a calificat mai departe în Cupa României, după 120 de minute in meciul disputat pe terenul Daciei Unirea Brăila. A fost 1-1 după 90 de minute, după ce Bratu (72) a deschis scorul, iar Priboi (81) a restabilit echilibrul, pentru ca Olaru să înscrie în minutul 100, golul care a adus calificarea.
Trebuie spus că Brăila a avut altă prestație în acest joc de Cupă, iar ploieștenii nu au mai etalat fotbalul din meciul de campionat, când au învins cu un neverosimil 4-0. Mai mult, gazdele au rămas în zece oameni, după ce Robu a încasat două galbene (25 și 29), dar acest aspect important in economia jocului nu s-a văzut în continuarea partidei!

Cupa României: CSO Plopeni-ACS Petrolul 52 0--5(0-3)

Ploieștenii au jucat în "Cupă" la Plopeni cu divizionara de Liga3, unde au câștigat cu 5--0, după "tripla" lui Silviu Pană((4-pen.,20,72) și reușitele lui Mihai Constantinescu(9) și Simon Măzărache(74). Iată succesiunea celor cinci goluri ale petroliștilor.
Min.3,0--1.Portarul Stanciu l-a faultat pe Măzărache în careu, iar lovitura de la punctul cu var a fost transformată de S.Pană.
Min.9,0--2.M.Constantinescu a marcat cu un șut de la 12 metri, lateral dreapta, plasat la colțul lung.
Min.20,0--3. S. Pană a înscris cu largul concurs al portarului gazdelor, cu un șut de la 20 de metri! După pauză s-au mai marcat alte două goluri.

Plopeni - Petrolul, fără spectatori!

Partida de fotbal dintre CSO Plopeni și Petrolul Ploiești, programată să se desfășoare miercuri, 1 septembrie, de la ora 16.30, în cadrul Turului 3 al Cupei României, se va juca fără spectatori, conform unei adrese trimisă, astăzi, de către clubul organizator! Accesul publicului nu este permis in incinta stadionului „Gheorghe Șilaev”, arena din Plopeni neavând acceptul Jandarmeriei și al ISU pentru a putea primi suporteri în tribunele sale...Citeste mai departe..

Ploieștenii au făcut scor cu Dacia Unirea Brăila 4-0(2-0)

Petrolul continuă seria bună și a câștigat cu 4-0 în fața Brăilei, fiind acum pe poziția a treia în clasament. Toate golurile au fost marcate de același jucător, Sory Ibrahim Diarra (în minutele 28, 29, 47, 90+2). Partida a fost controlată de la un capăt la altul de "lupi", ei înscriind patru goluri și ratând multe alte oportunități avute pe parcursul meciului. Jocul a început furtunos, cu Petrolul in prim-plan și cu Diarra "marcatorul de serviciu". Dar până să înceapă să înscrie în poarta oaspeților, Diarra a avut trei mari ocazii de gol, la cea din minutul 23, trimițând în transversală!

Un atacant bosniac la Petrolul

Clubul Petrolul a ajuns la un acord cu atacantul bosniac Senad Jarovic, care a semnat un contract pentru următoarele două sezoane. Acesta este în vârstă de 23 de ani și are o înălțime de baschetbalist (1,95m), având și cetățenie germană, născut fiind la Langefeld. Senad Jarovic a mai evoluat pentruNK Din(Slovenia), Spartak Târnava(Slovacia), Sonderiyske(Danemarca), Zlate Moravce(Slovacia), SKF Sered(Slovacia) și ultima dată la NK Radomlje(Slovenia). Are la activ meciuri jucate în primele ligi din Slovenia, Slovacia și Danemarca...Citeste mai departe..

Victorie clară la Tg.Jiu! Viitorul Tg.Jiu-Petrolul 0-3(0-0)

Petrolul a obținut o victorie la scor la Targu Jiu, impunandu-se cu 3-0, golurile fiind marcate dupâ pauză de către Vajushi(57), Țicu(64) și Bratu(84). Ploieștenii au fost nevoiți să joace fără Diarra, deoarece acesta s-a accidentat la încălzirea de dinaintea meciului! Să spunem că Nae Constantin a folosit mai mulți tineri, cu Boțogan titular pentru prima dată. Partida a fost controlată pe toată durata ei de petroliști, gazdele neputând să "spargă" defensiva "lupilor", bine pusă la punct.

Joc consistent și 3 puncte în clasament. Petrolul-AFK Csikszereda 2-0(2-0)

Petrolul obține al doilea succes din trei meciuri jucate până acum, în fața unei echipe care în sezonul trecut a evoluat în play-off. Victoria petroliștilor a fost decisă după primele 12 minute de la startul meciului! Cele două goluri au fost marcate de Diarra(5) și de Vajushi(12, pen.). Echipa oaspete s-a prezentat la acest joc fără câțiva titulari, nereușind să obțină nimic pe "Ilie Oană". Să spunem că startul meciului a rezolvat și rezultatul final, pentru că "lupii" au înscris foarte repede două goluri