Veniri: Tamaș (FC Voluntari), L.Dumitriu (CS Mioveni), G.Grozav (MTK Budapesta), Ivanovski (Dinamo), Jair (HJK Helsinki), Christian Irobiso (Dinamo).

Reveniri: Borța (U.Craiova), Licsandru (Blejoi), Iovu (CSO Plopeni), Vl.Bogdan (Unirea Dej), R. Enache (Blejoi), Berbeacă (Ocna Mureș), Nițescu (Blejoi), Manolache (CSM Reșița), Dunca (Baia Mare), Ekollo (FC Buzău).

Plecări: Lică (Poli. Iași), Prejmerean (Unirea Slobozia), Boțogan (Unirea Slobozia), M.Chindriș (liber), M. Coman (liber), S. Pârvulescu (Tâmpa Brașov), Tucaliuc (Academia „Hagi”).
..Citeste mai departe..

Amicalul dintre Petrolul-Farul se joacă miercuri, pe 6 iulie, la Buftea

Petrolul mai are de disputat două...teste înaintea debutului in Superligă.
Primul dintre ele se joacă miercuri, 6 iulie, cel cu Farul Constanța, o echipă cu pretenții la play-off.
Meciul urma să se desfășoare pe cocheta baza sportivă din comuna Ariceștii Rahtivani, însă Gică Hagi, managerul tehnic al constănțenilor, a refuzat aceasta variantă și s-a ajuns, astfel, la varianta Centrul National de Fotbal de la Buftea.
Aşadar, Petrolul – Farul, miercuri dimineaţa, de la ora 10,30.
Cel de-al doilea meci test este împotriva Chindiei Târgovişte, sâmbătă, 9 iulie, urmând a se stabilii locul unde se joacă şi ora când începe confruntarea.

Christian Irobiso, noua achiziție la Petrolul

Conducerea clubului Petrolul a reușit să-l coopteze în lotul echipei pe nigerianul Christian Irobiso, care a semnat un acord valabil pentru următoarele două ediții.
Atacantul nigerian are 29 de ani și este născut în Lagos, capitala țării africane și vine la Ploiești tot din Liga1.
În ultima ediție de campionat, Christian Irobiso a jucat la Gaz Metan Mediaș (23 meciuri, 2 goluri), cât și la Dinamo București (8 jocuri, 3 goluri). În cariera sa a mai jucat în primele două campionate din Portugalia (Pacos Ferreira, Unio Madeira, Farense, Cova Piedade, Varezim) și în ligile de elită din Slovacia (Senica) și Cehia (FC Vysocina).

S-a tras la sorți programul din Superliga României, ediția 2022/2023

Liga Profesionistă a anunțat programul primelor două etape din primul eșalon al României.
Petrolul va juca în prima etapă acasă, luni, 18 iulie, de la ora 21,30, pe Stadionul „Ilie Oană”, cu FC Voluntari.
O săptămână mai târziu, „petroliștii” vor evolua cu arădenii de la UTA, luni, 25 iulie, tot de la ora 21,30.

Iată cum arată programul primei etape:
Vineri, 15 iulie:
- ora 18,30: FC Hermannstadt - CS Mioveni;
- ora 21,30: „U” Craiova- Sepsi OSK;

A patra victorie la rând pentru Petrolul!

Petrolul--Darica Genclerbirligi 5-0(3-0)

În cantonamentul de la Kartepe, petroliștii au disputat patru amicale, toate încheiate cu victorii, unele cu goluri multe.
Ultimul test a fost cel cu Darica Genclerbirligi, echipă din ligile inferioare ale Turciei. Partida s-a terminat cu un sec, 5-0 în favoarea ploieștenilor!
După ce Moroz a salvat o bună oportunitate a turcilor, petroliștii și-au intrat în rol, marcând gol după gol. Primul din seria de „cinci” a fost înscris de Tamaș (15), cu capul după un corner, apoi Măzărache (19) când a scăpat singur spre poarta adversă. Cel de-al treilea gol al primei reprize i-a aparținut lui Dr.Gheorghe (36). După pauză au majorat scorul Gicu Grozav (47) și Seto (73), terminandu-se cu un clar, 5-0!

Victorie și în al treilea test din Turcia!

Petrolul Ploieşti -- Al-Markhiya SC Doha 2-1(1-1)

Al treilea amical din cantonamentul din Turcia, pentru Petrolul Ploieşti, a fost cel cu Al-Markhiya, o echipa recent promovată în prima ligă din Qatar. Au câștigat petroliștii cu 2-1, după ce la pauză a fost egal, scor 1-1.
Meciul a fost controlat în marea lui parte de ploieșteni, cu toată replica destul de bună a celor din Qatar.
În prima repriză până să se deschidă scorul, ocaziile mai importante au fost cele ale lui Meijers (10) și Bratu (13). În minutul 17, tabela a fost modificată de Grozav, care a marcat de la punctul cu var, cu un șut sub transversală. Scorul a devenit egal, cu golul lui Hamroun (19), care a înscris cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.

CS Păulești a promovat în Liga a 3-a, după barajul cu Victoria Adunații Copăceni!

Victoria Adunații Copăceni-CS Păulești 1-3(0-2)

După ce în turul barajului pierduse acasă după un stupid autogol, Păulești a reușit să invingă pe Victoria Adunații Copăceni (Giurgiu) în retur, cu scorul de 3-1.
Pentru cei din Păulești au marcat: Cristian Vasile (34, 37), Comnoiu (90+1), iar pentru gazde, I.Andrei (53).
Jucătorul primei reprize, Cristian Vasile a reușit „dubla” (34 și 37), cel de-al doilea gol a fost un șut frumos sub transversală! Iar, longilinul Comnoiu a fost cel ce in primul minut al prelungirilor a adus mult dorita promovare.

MFC a caștigat Cupa României la minifotbal – Prahova

Cupa este în siguranţă. MFC Ploieşti s-a abonat la trofeu

MFC este echipa care în ultimii ani s-a afirmat atât în campionatul din Prahova, cat și pe plan național.
Astfel, recent echipa pregătită de Gabriel Georgescu a cucerit Cupa României - faza județeană, competiție desfășurată în foarte bune condiții la Complexul Sportiv Păulești. În finala turneului MFC a învins cu 4-1 pe Atletico Râfov.
Iată componența lotului de jucători, unii dintre ei foarte cunoscuți: Mihai Vanghele, Alex.Crăciun, Gabriel Năstase, Valentin Sandu, Alin Valentin Ursu, Cristian Arnăutu, Cătălin Ruptureanu, Cătălin Constantin, Dănuț Iancu, Cristian Vasile, Cosmin Munteanu.

Test cu multe goluri pentru Petrolul!

Petrolul-Beykoz 1908(Turcia) 8-0(3-0)

Petroliștii au întâlnit, în cea de-a doua partidă amicală din cantonamentul din Turcia, o formație de eșalon inferior al campionatului Tuciei, anume Beykoz 1908 S.K.D..
Diferența de valoare a fost evidentă în favoarea ploieștenilor, elevii lui Nae Constantin marcând pe „bandă rulantă” şi făcând, astfel, un antrenament util în vederea partidelor oficiale care vor avea loc în curând.
Golurile meciului au fost marcate de: Pashov (minutul 2), Măzărache (minutul 21), Dumitriu (minutul 45+1), Cioiu (minutul 66), Dr.Gheorghe (minutul 69), Ivanovski (minutul 75, 77) și Gicu Grozav (minutul 82, din penalty).

Două titluri naţionale obţinute în probele de ştafetă de atleţii de la CSM Ploieşti

Sportivii secţiei de atletism a CSM Ploieşti au reuşit să obţină două titluri de campioni naţionali la Naţionalele de Atletism ce au avut loc la Craiova, la finele săptămânii trecute.
Cele două performanţe au fost reuşite de ştafetele de 4×100 metri şi 4×400 metri, prima devenind campioană de seniori, iar cea de-a doua, de tineret. Astfel, în formula Petre Rezmiveş, Cristian Roiban, Alexandru Zatic, Alexandru Geamănu, ştafeta de 4×100 metri a câştigat cursa în 40.35 secunde, fiind urmată de CSM Oneşti (40.90 secunde) şi CSM Slatina (42.07).
La 4×400 metri, cei patru componenţi ai ştafetei, Alexandru Geamănu, Robert Marinescu, Florin Nica şi Mihăiţă Neagu, au oprit cronometrul după 3:14.56 minute, timp ce le-a asigurat titlul de campioni naţionali de tineret şi pe cel de vicecampioni ai seniorilor!

Alexandru Petre a intrat în posesia medaliei de bronz la Europene de judo pentru cadeţi

Judoka Alexandru Petre, de la CSM Ploieşti, a cucerit medalia de bronz la categoria „+90 kg”, la Campionatele Europene de judo pentru cadeţi – U18.
Competiţia s-a desfăşurat în perioada 22-26 iunie, în Croaţia, la Porec, adunând la start 420 de sportivi din 40 de ţări.
Sportivul de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a trecut în primele două tururi de Balogh Janos (Ungaria) şi Kabriel Kirna (Estonia), apoi a pierdut în semifinală în faţa lui Davit Kevlishvili (Spania). În lupta pentru medaliile de bronz, Alexandru Petre l-a învins pe românul Darius Georgescu (CSM Piteşti).
Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu