Ultima editie tiparita in format pdf

Handbal feminin: Revenire după pauză!

Publicat pe 2016-01-14 09:39:56Mihail Marinescu

CSM Ploieşti - CS Rapid USL Metrou Bucuresti 33-30 (16-18)

Handbalistele de la CSM Ploieşti au început cu victorie anul 2016, impunându-se, cu ceva emoţii, în faţa ultimei clasate, Rapid Bucureşti, cu scorul de 33-30, după ce la pauză tabela indica avantaj de două goluri pentru bucureştence, într-o confruntare ce a contat pentru prima etapă a returului Ligii Naţionale feminine. La prima vedere, dar şi la a doua şi la a treia, partida contra echipei Rapid părea foarte simplă şi nu se punea întrebarea decât în ceea ce priveşte diferenţa de goluri la care poate să câştige CSM Ploieşti, mai ales că, în tur, la Bucureşti, CSM-ul s-a impus la o diferenţă de 17 goluri. Dar partida din Sala Olimpia din Ploieşti avea să fie alta, meciul jucându-se într-o tensiune nefirească, în condiţiile în care ploieştencele parcă nu-şi găseau cadenţa, în timp ce oaspetele, coordonate de veterana Alina Dobrin, erau pline de curaj şi decise să dovedească faptul că nu degeaba au venit sâmbătă, 9 ianuarie, la Ploieşti. Până la urmă, experienţa şi valoarea jucătoarelor ploieştence aveau să fie decisive, Tivadar, Farcău, Dmitrovic, Tudor, Tatalovic (portar) fiind determinante. Startul meciului a suprins pe toată lumea, echilibrul fiind cuvântul de ordine. CSM Ploieşti nu reuşea să se despindă pe tabelă, însă era şi greu să facă aşa ceva din moment ce jocul nu prea le mergea, iar bucureştencele erau tot mai bine montate şi foarte incisive în ofensivă. În minutul 24, scorul era 15-13 pentru CSM, dar lucrurile aveau să ia o întorsătură neaşteptată şi extrem de suprinzătoare. După 15-15 şi 16-15 a urmat o serie de trei goluri la rând marcate de rapidiste, astfel că prima repriză s-a încheiat cu 16-18, o primă repriză în care ploieştencele au încercat mult, dar au reuşit prea puţin. Evidenţiem, totuşi, ambiţia cu care au evoluat Tivadar, Farcău, Tudor, Dmitrovic, dar şi Alla Sheiko, care a revenit pe teren după o lungă perioadă în care nu a jucat din pricina unei accidentări. S-a cunoscut absenţa unui pivot de meserie, Iryna Burtea-Shutska absentând din pricina unei puternice răceli, din cauza căreia a şi fost internată în spital, iar Ionela Dinu este în recuperare după o operaţie la genunchiul piciorului stâng. În aceste condiţii, antrenorul echipei ploieştene, Neven Hrupec, a făcut câteva improvizaţii pentru zona pivotului, cu Bozovic, Sheiko şi chiar cu veniri ale extremelor în centru semicercului pentru a face şi jocul mai dinamic. La scurt timp de la reluare, fetele de la CSM Ploieşti, preăgtite de Neven Hrupec şi Daniel Gheorghe, aveau să revină pe tabelă, 19-18, dar şi jocul a intrat pe un făgaş mai normal. După 20-20, echipa ploieşteană a înscris patru goluri consecutive, graţie neobositei Farcău (care a marcat în acest meci 11 goluri, ceea ce pentru o extremă este nemaipomenit), Tudor şi mai tinerei Ştefania Florea, nou venită la echipa ploieşteană, ce joacă pe extrema dreapta şi care în această a doua repriză a jucat mult mai bine decât în prima, învingându-şi tracul de debut. Au fost perioade foarte bune pentru CSM Ploieşti, în care echipa noastră reuşea să păstreze avantaj de 4 goluri: 24-20, 26-22, 28-24, 29-25. Dar cel mai mare avantaj a fost de 5 goluri (30-25), consemnat în minutul 51, prin „opera” Ştefaniei Florea. În ciuda acestui avantaj, finalul partidei nu avea să fie, însă, unul liniştit. În handbal, o diferenţă de două, trei sau chiar patru goluri nu înseamnă, de multe ori, prea mult, mai ales dacă mai e şi timp de jucat. Partida dintre CSM Ploieşti şi Rapid Bucureşti a dovedit acest lucru. De la un avantaj liniştitor, s-a ajuns în scurt timp la unul care dădea frisoane, 31-30, cu 5 minute înainte de final, cu timp suficient pentru oaspete să „comită” supriza campionatului. Din fericire, experienţa jucătoarelor de la CSM Ploieşti avea să iasă în evidenţă, handbalistele lui Neven Hrupec reuşind să gestioneze cum nu se poate de bine ultimele minute ale confruntării, izbutind să nu mai primească niciun gol şi să marcheze două, prin Andreea Chiricuţă şi, din nou, Ştefania Florea. S-a încheiat 33-30, o partidă care ne-a dat ceva emoţii şi care s-a evidenţiat şi prin dârzenia cu care ambele echipe au jucat, jocul căpătând, uneori, aspect de război, cu multe dueluri aprige, faulturi, adăugându-se eliminări, foarte multe lovituri de la 7 metri (14 la număr – 4 pentru CSM Ploieşti şi 10 pentru Rapid Bucureşti), dar şi unele decizii controversate ale arbitrilor. CSM Ploieşti: Tatalovic - Florea (5 goluri), Dmitrovic (8, 1 din „7 metri”), Bozovic (1), Tivadar (5), N. Tudor (1), Farcău (11). Au mai jucat: E. Şerban, A. Dumitru - Sheiko, Boştină, Vasilescu, Chiricuţă (2, 2 din „7 metri”), Balaban. Antrenor: Neven Hrupec. CS Rapid: Arghir - Doica (4 goluri), Cruceanu, Geană, Bazon, Trifan (13, 8 din „7 metri”), Dobrin (2). Au mai evoluat: Gureşoaie, Simion - Moroianu (7 goluri), Barcan (3), Popa (1), Chirigiu, A. Gheorghe. Antrenor: Vasile Mărgulescu. Arbitri: Ioan Barbu şi Gabriel Badiu (ambii din Cluj-Napoca). Observator FRH: Bogdan Anton (Iaşi). Pentru fetele de la CSM Ploieşti urmează deplasarea la Brăila, pentru meciul în dauna echipei locale HC Dunărea (locul III în clasamentul provizoriu, cu 27 de puncte), partida urmând avea loc pe 16 ianuarie, de la ora 19:45, fiind televizată în direct.