Ultima editie tiparita in format pdf

Alibec a făcut diferența pe „Ilie Oană”!

Publicat pe 2022-09-18 16:03:44Ionuț Mitoiu

Petrolul - Farul 1-3 (0-2)

Da, Alibec a fost „jucătorul meciului”, el marcând două goluri superbe și a dat o pasă de gol, cucerind toate punctele pentru Farul. Lovitura de start a jocului a fost dată de Sandu Boc, un mare jucător al României, cel ce a câștigat campionatul cu Petrolul în 1966 și a fost unul dintre marcatorii din victoria de poveste cu FC Liverpool, 3-1, în octombrie 1966!
Să spunem faptul că Petrolul a pierdut meciul în prima repriză, după cum a recunoscut și Nicolae Constantin după partidă.
Jocul a început rău pentru „lupi” și, după primele 35 de minute, elevii lui Hagi conduceau cu 2-0!
Min.11, 0-1: Alibec a înscris cu stângul, din 7-8 metri, lateral stânga, la colțul lung.
Min.35, 0-2: Al doilea gol, a fost unul de excepție! Șut din colțul careului mare, mingea ducându-se la vinclu.
Pe final de primă repriză ploieștenii au avut o replică prin Huja (44) și Țicu (45), dar fără periculozitate la poarta lui Aioani.
În mitanul doi, petroliștii vin mai montați de la cabine și intră în meci cu adevărat.
Min.57, 1-2: Tamaș a marcat cu capul din șase metri, după un corner bătut bine de Jair. Alte oportunități au mai avut Meijers (68, 90+2) și Grozav (80).
În minutul 79 se rupe echilibrul numeric din teren, după ce Irobiso a fost eliminat. A primit din partea arbitrului Covacs două cartonașe galbene în același minut!
Pe final de partidă, constănțenii au două mari ocazii de gol prin Alibec (88) și Sali (89)! Și până la urmă oaspeții înscriu și golul trei.
Min.90+3, 1-3: După un contraatac fulger, Alibec a pasat lui Sali în careu și acesta a marcat simplu. Următorul meci va fi cu campioana en-titre, CFR Cluj, meci care nu se va juca în „Gruia”, gazonul stadionului intrând în reparații.

Petrolul - Farul Constanța 1-3 (0-2)
Spectatori: circa 11.000
Au marcat: Tamaș (57)/ Alibec (11, 35), Sali (90+3).

Petrolul: Valceanu- Meijers, Tamaș, Huja- Țicu, Borța, Dumitriu (76- Cebotaru), Jair (89-Bratu), Seto (46-Manzala)-Irobiso, Ivanovski (46-Grozav). Antrenor: Nicolae Constantin.
Farul: Aioani- Benzar (64-Sirbu), Larie, Popescu (64-Borza), Kiki- Băluță, Artean, Grameni (64-Grobry)- Pitu (72-Sali), Munteanu (76-Casap), Alibec. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonașe galbene: Tamaș (51), Huja (58), Manzala (90), Irobiso (79, 79).
Cartonaș roșu: Irobiso(79).
Au arbitrat: Istvan Covacs- Vasile Marinescu și Mihai Ovidiu Artene.