Ultima editie tiparita in format pdf

Petrolul, duş rece cu Voluntari!

Publicat pe 2020-09-10 10:32:34Ionuț Mitoiu

Miercuri, la Buftea, Petrolul a disputat un joc de verificare cu echipa din Liga1, FC Voluntari. Viorel Moldovan a vrut să-i vadă la lucru şi pe cei care au evoluat mai puţin sau chiar deloc în acest debut de sezon. Petrolul a condus cu 2-0, după numai 23 de minute, prin golurile lui Şaim Tudor (19) şi Eugen Zasavițschi (23). Până la pauză, ilfovenii au egalat prin Voinescu (35) şi Anderson (38). La reluare, Voluntari a marcat de şase ori, prin I. Gheorghe (53), Achim (54, 86), Căpățână (62), Mailat (64) şi Erik (70). Scor final: 8-2, pentru Voluntari. Iata formația Petrolului: Avram-Olaru, Răuță, Mondragon (46-Constantinescu), Poelmans-Botic (60-Dumitru), Zasavițschi (46-Diarra), Nițescu (Bucur), Ben Levi-Şaim Tudor. Singura noutate în lotul ploieştean a reprezentat-o fundaşul central Jhon Mondragon. În vârstă de 25 de ani, acesta are cinci prezențe şi două goluri în "La Liga", acolo unde a evoluat în sezonul 2017/2018, cu Osasuna, ulterior jucând pentru Puebla (Mexic), Leones (Columbia) şi Sport Boys (Peru). După acest test, Viorel Moldovan a declarat că lotul se va restrânge şi unii jucători vor lua altă destinație.