Ultima editie tiparita in format pdf

Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-2 (1-1)

Publicat pe 2020-09-03 10:12:52Ionuț Mitoiu

Stadion:"Ilie Oană". Fără spectatori. Au marcat:Țicu (4)/Cruceru (31-pen.), Bârnoi (90+2). Petrolul: Avram-Mendoza, Răuță, Manolache(cpt.), Țicu-Meijers (73-Diarra)-Şaim Tudor (68-Vajushi), Ekollo (84-Zasavițchi), Enache (46-Bratu)- Balint. Antrenor: Viorel Moldovan. Farul: Udeanu-Leca (78-Cană), Lică, Ursu, Panait-Greu (90-Cărăuş), Antoche (cpt.)-Bălan, Cruceru, Stoica (68-Bârnoi)-Măzărache (90-Gherghiceanu). Antrenor: Ianis Zicu. Cartonaşe galbene: Manolache (30)/Bălan (90+4). Au arbitrat: Viorel Flueran (Craiova)-Cosmin Vatamanu (Bucureşti) şi Florin Pucheanu (Ulmi-Dâmbovița). Observatori: Adrian Petre (Buzău) şi Petre Radu (Bucureşti).
Petrolul a început rău acest al treilea sezon de Liga 2, pierzând acasă cu Farul Constanța! Oaspeții s-au impus în prelungiri cu golul lui Bârnoi, după ce Țicu (min. 4) deschisese scorul, iar Cruceru (min. 31) egalase dintr-un penalty. Petroliştii au început jocul foarte bine şi după numai patru minute era deja 1-0: Țicu a executat o lovitură liberă, mult lateral dreapta şi a marcat un gol cu "ajutorul" tânărului portar constănțean, care a scăpat mingea în plasă! După gol ploieştenii au fost anoşti şi i-au lăsat pe oaspeți să aibă mai mult posesia. Astfel, a venit şi golul egalizator. Min.31, 1-1. Răuță greşeşte nepermis o minge la 35 de metri, ce ajunge la Stoica, care este faultat în careu de Manolache şi se arată punctul cu var. Lovitura de pedeapsă este executată cu siguranță de către Cruceru. Finalul primei reprize a aparținut petroliştilor, care au irosit ocazii de a marca prin Pol Roige (35, 37) şi Şaim Tudor (42). Dupa pauză, ploieştenii au dominat copios, dar finalizările au lăsat de dorit. Şaim Tudor (60) a avut trei ocazii de a marca (60, 62, 65), trimițând peste poartă sau baloanele fiind "scoase" de Udeanu! Oaspeții au replicat prin Stoica (68), Panait (78), şuturile lor fiind respinse cu greu de Avram. Şi vine "lovitura" de grație! Min.90+2, 1-2. Bârnoi a marcat un gol ciudat, la o faza în care gazdele au aşteptat un fault la portarul Avram. După acest prim joc s-a văzut că nucleul de jucători nu e sudat, iar câțiva componenți nu au calitate să evolueze în tricoul Petrolului.