Ultima editie tiparita in format pdf

Puteau fi trei puncte!...

Publicat pe 2020-07-17 12:46:11Ionuț Mitoiu

Spre surprinderea tuturor, ploieştenii au avut o cu totul altă atitudine la Arad, în jocul cu UTA, fața de cea cu Rapid! Şi asta pentru că s-a pregătit foarte bine acest meci. S-a făcut deplasarea cu avionul la Timişoara cu o zi înainte, s-a făcut antrenament pe teren sintetic şi apoi s-a venit la Arad pentru joc. Apoi, când a început partida, s-au văzut cu ochiul liber tactica şi organizarea de joc impuse de Costel Enache. Antrenorul ploieştenilor a folosit clasicul 4-4-2, cu două vârfuri în atac. Prima repriza a meciului a fost una laudabilă, cea mai bună dintre cele patru jucate în acest play-off pentru Petrolul! Petroliştii au "atenționat" gazdele încă din începutul de partidă, când Blănaru a şutat bine din unghi, punându-l la încercare pe Iacob. Apoi avea să vină și golul. Min.23. 0-1. Blănaru centreaza de pe partea stângă şi Deac se înalță pe linia de șase metri și trimite, cu capul, în plasa porții arădene. Putea foarte bine să fie 2-0! În min.33, Blănaru nu preia cum trebuie o minge şi, din mijlocul careului, ratează o mare ocazie! După ce prima repriză a fost controlată de ploieşteni, a urmat o a doua cu o mai multă prezență în joc a gazdelor, simțită până spre min.70. Arădenii au marcat repede, imediat după pauză. Min.47.1-1. Avram face fault în careu şi se dictează penalty, iar Moise a transformat lovitura de la punctul cu var. Tot gazdele puteau să mai înscrie, dar Buhăcianu ratează o mare oportunitate în min.63, după o pătrundere în careu, trimițând razant cu stâlpul porții! Până la urmă a fost un scor echitabil, dar cu mai multă atenție se putea pleca de la Arad cu toate cele trei puncte! Deocamdată, totul se joacă. Dacă Petrolul câştigă în următoarea deplasare de la Turris, atunci sunt șanse mari la locul doi! Oricum, acest play-off e unul foarte echilibrat şi se va juca până la ultima etapă!

UTA-PETROLUL 1-1 (0-1)
Stadion:"Motorul". Fără spectatori. Au marcat: Moise (47-pen.)/Deac (23). UTA: Iacob-Bustea, Melinte, Ilie, Roumpoulakou-Isac, Miculescu (46-Oroian), Moise, Ursu, Ciucur-C.Rus (cpt) (46-Ioniță), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint. PETROLUL: Avram-Sârghi(81-Enache), Răuță, Manolache, Țicu-Pierce, Deac (78-Bratu), Meza Colli, Şaim Tudor-Arnăutu (65-Marinescu), Blănaru. Antrenor:Costel Enache. Cartonaşe galbene: Bustea (45+1), Moise (58), Oroian (68)/Arnăutu (33), Blănaru (78). Au arbitrat: Horațiu Feşnic (Cluj)-Ciprian Danşa (Satu Mare) şi Gero Szabo (Cluj). Observatori: Viorel Lolea (Reşița) şi Zaharia Ciev (Timişoara).