Ultima editie tiparita in format pdf

CSS Ploieşti, campioana României la atletism, cu juniorii

Publicat pe 2020-03-06 13:08:22Mihail Marinescu

După ce în urmă cu puţin timp, atleţii de la CSS Ploiești cucereau titlul de campioni la ștafeta 4 x 400 m juniori 1, iată că, la finele săptămânii trecute sportivii Clubului Sportiv Şcolar Ploieşti s-au comportat exemplar şi aveau să producă marea surpriză la cea de-a 50-a ediţie a Campionatelor Naționale rezervate categoriilor seniori și tineret. În componența Nicolae Olteanu, David Gudi, Eduard Chivi, Andrei Niculiță, elevii pregătiți de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei nu au avut trac față de adversarii mai mari ca vârstă și, cu timpul de 3.05.50 min., au câștigat medaliile de aur la tineret, intrând totodată și în posesia titlului de campioni ai României şi au reușit să obțină și medalia de bronz la seniori, la doar 20 sutimi de secundă de medaliile de argint. Echipa ploieșteană a fost depășită în clasamentul seniorilor de CSU Cluj Napoca – medalie de aur, cu 3.04.29 min. și CS Olimpia București – medalie de argint, cu 3.05.30 min. Podiumul a fost completat la tineret de CSM Ploiești – medalie de argint 3.05.93 min. și CSM Pitești – medalie de bronz – 2.08.99 min. De menționat că echipa ploieșteană a avut în componență doi juniori de categoria 1 și doi juniori categoria 2. Competiţia s-a desfăşurat pe 29 februarie, în Sala de atletism „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv „Lia Manoliu” din Bucureşti.