Ultima editie tiparita in format pdf

Marian Drăgulescu a dat din nou lovitura la Ploiești și a câștigat două medalii de aur

Publicat pe 2019-09-24 16:11:07Mihail Marinescu

Sala Sporturilor din Ploiești a găzduit, la finele săptămânii trecute, Campionatul Național Individual Open și Campionatul Național al Reprezentativelor de Club la gimnastică artistică. Desfăşurată într-o atmosferă ca de antrenament, tribunele Sălii Olimpia fiind goale, competiţia masculină pe echipe – prima reuniune a Naţionalelor de la Ploieşti – ne-a oferit o luptă aprigă pentru medalii purtată între gimnaştii din Bucureşti şi cei din Lugoj. Punctajele finale aveau să confirme bătălia dusă între aceşti sportivi, asta pentru că echipele de pe podiumul de premiere au fost foarte apropiate şi din punct de vedere al punctajelor totale, nu numai valoric. Câştig de cauză au avut gimnaştii de la CSM Lugoj, care au produs supriza şi au obţinut medaliile de aur în concursul pe echipe, cu 233 de puncte. Echipa i-a avut în componenţă pe Rafael Szabo, Odin Alvoe, Stian Jerahaug şi Pietro Ianchino. Medaliile de argint au fost cucerite de CS Dinamo Bucureşti, cu 232.200 puncte, în componenţa Andrei Muntean, Andrei Groza, Ovidiu Prichindel, Liviu Ioniţă şi Robert Ghiuzan. Locul III a fost ocupat de CSA Steaua Bucureşti, cu 232.150 puncte, în componenţa Marian Drăgulescu, Vlad Cotuna, Roland Moroianu, Beniamin Istea şi Eduard Gavrilă. Pe locurile următoare s-au clasat: CSM Bistrita 2, cu 226.500, CSM Reșița - 210.850 puncte şi CSM Bistrita 1 - 102.350 puncte. În întrecerea băieţilor de la individual compus, ce a avut loc în a doua zi a competiţiei, s-a remarcat Andrei Muntean (CS Dinamo Bucureşti), cu un total de 81.700 puncte, obţinând medalia de aur şi titlul de campion al României. Podiumul a fost completat de Cristian Băţagă (CSM Reşiţa 2) – medalia de argint, cu 79.850 puncte şi de Pietro Ianchino (CSM Lugoj) – medalia de bronz, cu 78.100 puncte. În finalele pe aparate, la masculin, trei dintre cei mai valoroşi gimnaşti români aveau să se reamarce fiecare cu câte două titluri naţionale. Astfel, medaliile de aur au fost câştigate de: Marian Drăgulescu – la sol şi la sărituri, Cristian Băţagă – cal cu mânere şi paralele, Andrei Muntean – inele şi bară fixă.

Dominația constănțencelor
Dacă în concursul pe echipe al băieţilor am asistat la o surpriză în privinţa câştigării titlului naţional de către CSM Lugoj, în concursul similar al fetelor totul avea să fie conform așteptărilor. Medaliile de aur și titlul de campioane naționale au fost adjudecate de gimanstele de la CS Farul Constanţa, cu 158.950 puncte, în componența Larisa Holbură, Silviana Maria Sfiringu, Ioana Andreea Sănciulescu, Maria Ceplinschi. Pe locul secund, la distanță semnificativă, s-a clasat LPS Cetate Deva, cu 151.750 puncte, în componența Ioana Crișan, Carmen Ghiciuc și Denisa Golgotă. Podiumul a fost completat de CS Dinamo București, care a primit medaliile de bronz în urma totalului de 143.600 puncte, în componența Antonia Duță, Maria Pană, Ștefania Călitu și Ana Turcu. Pe pozițiile următoare s-au clasat CSS Focșani, cu 149.800 puncte, și CSS 1 Farul Constanța, cu 137.400 puncte. Întrecerea pe echipe la feminin a avut loc în a doua zi a Campionatelor Naționale. Tot atunci s-a disputat și concursul care avea să desemneze campioana națională absolută la individual compus. Titlul național la individual compus a intrat în posesia Ioanei Andreea Sănciulescu, de la CS Farul Constanța, cu 55.400 puncte. Vicecampioană a devenit tot o constănțeancă, Silviana Maria Sfiringu, cu 53.350 puncte, iar medalia de bronz i-a fost înmânată gimnastei Ana Maria Barbosu (CSS Focșani), care a totalizat 53.300 puncte. Finalele pe aparate, al feminin, aveau să fie dominate de proaspăta campioană absolută a României, Ioana Stănciulescu, cu trei aparate câștigate – la sărituri, bârnă și sol. Finala de la paralele a fost câștigată de colega de echipă a Ioanei, fiind vorba despre Silvia Sfiringu, cea care, cu o zi înainte devenea vicecampioană națională la individual compus.