Ultima editie tiparita in format pdf

Echipajul Palatului Copiilor din Ploieşti a câştigat ambele etape din Cupa României de aeromodele de la Turda

Publicat pe 2018-10-30 12:09:55Mihail Marinescu

În perioada 27-28 octombrie a.c., pe dealul Bogată, situat în apropierea oraşului Turda, s-au disputat ultimile două etape din cadrul Cupei României la aeromodele zbor liber, categoria F1E (planoare cu orientare magnetică). Echipajul Palatului Copiilor Ploieşti, format din sportivi: Dan Vasilescu, Radu Birjovanu şi Radu Vasilescu, s-a clasat pe locul I la echipe, fiind urmat de echipajul C.S.U Piteşti şi F.C. Argeş Piteşti la Cupa Fundaţia Aeromodelismului Românesc, de pe 27 octombrie. La individual, podiumul a fost completat de David Fition (C.S.U. Piteşti), Dan Vasilescu (Palatul Copiilor Ploieşti), Dorobanţiu Hariton (C.S. U. Piteşti).  Duminică 28 octombrie, a venit rândul întrecerilor pentru Cupa Napoca. Pe o vreme superbă, cu temperaturi cuprinse între 17 şi 20 de grade Celsius şi cu un vânt moderat (1-4 m/s), echipajul ploieştean s-a impus categoric atât la individual, cât şi la echipe, după cum urmează: locul 1 – Radu Barjoveanu; locul 2 – Dan Vasilescu; locul 3 – David Fition (C.S.U. Piteşti). În clasamentul pe echipe, după Palatul Copiilor din Ploieşti, care s-a situat pe locul I, au venit C.S.U. Piteşti – locul 2 şi F.C. Argeş – locul 3. De menţionat faptul că sportivul Vasilescu Dan s-a calificat, în urma acestor rezultate, în lotul naţional la această categorie. În cupa mondială la aeromodele, clasamentul final la Categoria F1E (planoare de pantă cu orientare magnetică) sportivii Palatului Copiilor Ploieşti au următoarele rezultate: Dan Vasilescu – locul II, Florian Buliga – locul III, Radu Birjovanu – locul 10, Alexandru Dinu – locul 11 şi Andreea Costache – locul 23.