Ultima editie tiparita in format pdf

Atletul David Năstase, campion al României la juniori I

Publicat pe 2018-07-05 10:33:31Mihail Marinescu

În zilele de 30 iunie – 1 iulie a.c., Stadionul „Nicolae Dobrin”, din Pitești, s-a desfăşurat Finala Campionatului Național pentru juniori cat.1. La concurs au participat 373 de sportivi (182 fete şi 191 băieți) din toată ţara. Atleții de la CSS Ploiești, pregătiți de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei, au avut evoluții excelente, reușind să obțină o medalie de aur și două medalii de bronz. Medalia de aur a fost a obținută de David Năstase, în prima zi, în proba de 400 m., unde sportivul pregătit de profesoara Maria Andrei a reușit, cu timpul de 48.24 sec., să intre în posesia titlului de campion al României. A doua zi, atleţii de la CSS Ploiești au obținut două medalii de bronz. Prima medalie de bronz a fost obținută de același David Năstase, în cursa de 200 m., cu timpul de 22.14 sec., iar a doua medalie de bronz a fost obținută de Ștafeta 4 x 400 m băieți – 3.25.26 min., în componența Andrei Năstăsache, Alexandru Săceanu, Florin Nica, David Năstase. De menționat că, în prima zi, David Năstase și Andrei Năstăsache, împreună cu Florian Darius și Mirel Stoica, au concurat în proba de 4 x 100 m pentru CSM București, reușind, cu timpul de 42.82 sec., să obțină medaliile de argint. Rezultate notabile au mai obținut şi ștafeta 4 x 100 m băieți – locul 6, în componența Nicolae Olteanu, Andrei Patrichi, Alexandru Săceanu, Florin Nica şi ștafeta 4 x 100 m fete – locul 6, în componența Daria Chirchiboi, Andreea Chiriac, Denisa Pavel, Daria Alexandru.