Ultima editie tiparita in format pdf

Eşec prea dur la juniori I

Publicat pe 2018-03-12 12:54:47Mihail Marinescu

CSM Ploieşti – CS Viitorul Piteşti 25-34 (17-16)

Echipa de handbal juniori I a Clubului Sportiv Municipal Ploieşti a disputat, săptămâna trecută, două partide, care aveau să fie ultimele din acest sezon, la Brazi şi la Ploieşti. După egalul înregistrat pe teren propriu, pe 3 martie, în compania CT Media Bucureşti (27-27) – cu un gol al oaspeţilor egalizator marcat după finalul partidei (mingea a intrat în poartă după fluierul arbitrilor!), iată că a venit un alt egal, pe terenul celor de la CS Brazi. A fost 34-34 în acea partidă desfăşurată pe 7 martie, asta după ce gazdele conduceau la pauză cu 19-14. Sâmbătă, 10 martie, handbaliştii pregătiţi de prof. Silviu Stănescu au primit, în Sala Olimpia din Ploieşti, replica celor de la CS Viitorul Piteşti. Şi avea să fie o replică foarte dură, prea dură pentru cum s-a jucat, 25-34 scor final. Piteştenii s-au instalat la conducere încă din startul partidei şi aveau să conducă pe tabela de marcaj până în minutul 23, atunci când ploieşteanul Marius Alexe a înscris pentru 14-14. Trei minute a stat tabela nemodificată, asta până când tot CSM avea să înscrie, prin Antonie Savelovici, scor 15-14, gol ce a dat un imbold echipei ploieştene, care avea să încheie prima repriză în avantaj 17-16. Actul secund avea să fie, din păcate, unul de coşmar pentru CSM Ploieşti. Până în minutul 42, ambele echipe au ţinut aproape una de alta, niciuna dintre combatante nereuşind să se desprindă mai clar pe tabelă. După minutul 43, situaţia avea să se complice serios pentru gazde, piteştenii devenind tot mai eficienţi în atac. Cu trei goluri în dezavantaj, când s-a intrat în ultimele 15 minute ale partidei, mai existau ceva şanse ca soarta să fie întoarsă, însă între minutele 50 şi 53 (perioadă în care extrema stânga Andrei Stănescu a fost nevoit să stea pe bancă, din cauza unei accidentări la piciorul stâng, Andrei find cunoscut ca marcator frecvent în lotul ploieştean), oaspeţii au izbutit să marcheze 5 goluri consecutive, tabela indicând 23-31. Până la final, CSM-ul a mai marcat doar două goluri, în timp ce oaspeţii de trei ori, astfel că tabela a arătat, în final, 24-35, o difrenţă prea drastică pentru cum a arătat meciul în ansamblul său. Clasându-se pe locul 5 în clasamentul sezonului regulat, CSM Ploieşti nu s-a calificat, la juniori I, pentru faza semifinală a campionatului. Pentru CSM Ploieşti au evoluat: Georgian Vasilescu, Alex Ispas – Andrei Militaru 7 goluri, Andei Stănescu 4 goluri, Valentin Bucuroiu 4 goluri, Marius Alexe 3 goluri, Antonie Savelovici 3 goluri, Mihai Chiranu 2 goluri, Natanael Nicolae 1 gol, Gabriel Paraschiv 1 gol, Ioan Mereu, Alexandru Pop, Octavian Nica, Andrei Cioc.

Ce au făcut celelalte echipe de handbal ale CSM Ploieşti
Weekend-ul catre a trecut a programat meciuri pentru cele cinci echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti implicate în competiţii cu sezon regulat însă doar patru au jucat, junioarele 3 „beneficiind” de o neprezentare. Echipa de juniori 2 şi-a continuat parcursul perfect din Seria C, adăugând la bilanţ încă două victorii în ultima săptămână. Băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu s-au impus, joi 8 martie, în faţa Blejoiului, cu 34-18 (13-9), pentru ca, duminică, să câştige cu 26-24 (11-13) mult mai dificila partidă de la LPS Iolanda Balas Soter Buzău. În confruntarea de la Buzău, au evoluat: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – G. Paraschiv (10), C. Albu (7), R. Floarea (3), P. Bucur (2), Al. Pop (2), N. Nicolaae (1), I. Mereu (1), V. Alici, V. Răducanu, M. Iorga, Oct. Nica. Juniorii II se află la un singur meci de a încheia sezonul regulat cu victorii pe linie, ultima partidă fiind cea programată duminică, de pe teren propriu, cu ocupanta poziţiei a 3-a a ierarhiei, CSM Sfântu Gheorghe. Juniorii 3, pregătiţi de Gheorghe Puia, nu au avut emoţii în disputa de pe teren propriu, cu CSA Steaua Bucureşti, formaţie în faţa căreia s-au impus cu 39-22 (21-15). Băieţii continuă să ocupe poziţia secundă a clasamentului Seriei D. Junioarele 3 ar fi trebuit să joace, duminică, pe teren propriu, cu CSŞ Sibiu, dar adversarele nu s-au prezentat la joc. În aceste condiţii, partida va fi omologată cu scorul de 10-0 în favoarea elevelor lui Robert Comendant.