Ultima editie tiparita in format pdf

Meci cu scântei la juniori I

Publicat pe 2018-03-09 11:33:03Mihail Marinescu

CSM Ploieşti – CT Media Bucureşti 27-27 (17-14)

Echipa de handbal juniori I a Clubului Sportiv Municipal Ploieşti a fost foarte aproape să obţină victoria în întâlnirea, de teren propriu, cu CT Media Bucureşti, însă un gol marcat după expirarea timpului de joc de către oaspeţi şi validat de arbitrii a făcut ca scorul oficial să arate 27-27! Am asistat la un meci cum rar se poate vedea la acest nivel, cu lupte aprige pentru orice minge la ambele semicercuri, cu goluri şi faze spectaculoase, dar şi cu un arbitraj care avea să enerveze mult, mai ales în final de meci. Handbaliştii ploieşteni, antrenaţi de prof. Silviu Stănescu, au controlat mai tot timpul partida, conducând şi cu 4-1, 6-2, 12-8, asta în condiţiile în care adversarii păreau că sunt destul de agresivi în apărare.După jumătatea primei reprize, bucureştenii au dat ceva semne de revigorare şi au egalat la 12, însă apoi tot gazdele au dictat ritmul, astfel că prima repriză s-a încheiat cu avantaj bun pentru echipa ploieşteană, 17-14. Singura periodă în care bucureştenii au pus ceva probleme a fost cea din primele minute ale actului secund când, în minutul 35, tabela indica 18-20. A urmat, însă, o serie foarte bună a ploieştenilor, care au marcat 6 goluri la rând, autori: Gabriel Paraschiv (2), Andrei Stănescu, Marius Alexe, Antonie Savelovici şi Nicolae Natanael. Să evidenţiem forma sportivă foarte bună în care s-a aflat portarul ploieştenilor, Alex Ispas, care a apărat fenomenal, inclusiv de la 7 metri. Era minutul 46 şi parcă nimic nu anunţa ce urma să se întâmple, asta şi în condiţiile în care echipa din Ploieşti stăpânea meciul, era cea care dicta ritmul. Diferenţa de patru goluri s-a menţinut până în minutul 51, iar în minutul 53, tabela indica o diferenţă de 3 goluri pentru CSM Ploieşti. Ultimele minute aveau să fie infernale. Oaspeţii au avut mare noroc la câteva pătrunderi pe semicerc şi la aruncări ale ploieştenilor ce se păuteau transforma în gol şi care puteau aduce victoria pentru CSM Ploieşti. Şi, cum ocaziile se răzbună, trupa bucureşteană a fost ce care avea să marcheze 3 goluri la rând, însă ultimul, cel de 27-27, este discutabil. Pe contraatac, bucureşteanul Ionuţ Niculae a aruncat la poartă, pe traiectorie aflându-se un jucător ploieştean care a deviat în sus mingea, timp în care s-a auzit fluierul arbitrilor, mingea intrând în poartă, cu boltă, după ce se fluierase finalul meciului! Deşi în handbal nu este valabilă regula din baschet, iată că cei doi arbitrii, Chicuş şi Olteanu (din Braşov), au validat golul oaspeţilor, spre marea nemulţumire şi uimire a gazdelor. Pentru CSM Ploieşti au evoluat: Alex Ispas, Giorgian Vasilescu, Andrei Militaru 1 gol, Nicolae Natanael (1 gol), Mihai Chiranu (3 goluri), Gabriel Paraschiv 8 goluri, Bucur Petre 1 gol, Andrei Stănescu 3 goluri, Marius Alexe 1 gol, Valentin Bucuroiu 2 goluri, Cătălin Albu, David Rudai (1 gol), Antonie Savelovici (6 goluri). Următoarea partidă a CSM Ploieşti este programată pe 7 martie, la CS Brazi, după care, pe 10 martie, din nou pe teren propriu, contra CS Viitorul Piteşti.