Ultima editie tiparita in format pdf

Handbal. Spectacol total la juniori I

Publicat pe 2018-02-26 15:39:37Mihail Marinescu

CSM Ploieşti – CSS 3 Steaua Bucureşti 52-24 (20-12)

În cadrul etapei a X-a a campionatului rezervat juniorilor I la handbal băieţi, CSM Ploieşti a învins, pe teren propriu, pe ultima clasată, CSS 3 Steaua Bucureşti, cu un categoric 52-24. Chiar dacă tabela indică o diferenţă de 28 de goluri, echipa ploieşteană a avut ceva de muncă în prima repriză, când oaspeţii au condus şi au pus ceva probleme până la jumătatea primei reprize. A fost 1-3; 3-6; 7-7; 7-8; 8-9. După aceea, însă, valoarea jucătorilor pregătiţi de prof. Silviu Stănescu avea să iasă la rampă şi am fost martorii unui meci deosebit de spectaculos. După 12-11 în minutul 19, ploieştenii au înscris 7 goluri la rând (19-11 în minutul 27). Până la pauză, ambele echipe au înscris câte odată şi, astfel, la cabine s-a intrat cu 20-12 în favoarea CSM-ului Ploieşti. Recitalul ploieştean a continuat şi în actul secund, cu 9 goluri consecutive între minutele 38 şi 43 (34-16), cele mai multe reuşite venind pe contraatac, intrându-se în posesia după interceptări sau aruncări blocate. Simţind că adversarul nu mai are cum să pună probleme, jucătorii ploieşteni au trecut la spectacol, cu pase şi aruncări „şmechere”, pe la spate, inclusiv la loviturile de la 7 m. Andrei Stănescu, fiul antrenorului Silviu Stănescu, şi-a arătat şi de data aceasta valoarea şi avea să devină golgeterul meciului, înscriind 15 goluri. Intrând în teren în repriza a doua, Cătălin Albu a contribuit din plin la spectacolul de pe semicerc, mai ales că a marcat 9 goluri, fiind al doilea marcator al echipei în această confruntare. A fost un spectacol total în Sala Olimpia, pentru care toţi jucătorii de la CSM Ploieşti merită felicitaţi. Pentru CSM Ploieşti au evoluat: Al. Ispas, R. Irimia, G. Vasilescu, A. Cioc – Andrei Stănescu 15 goluri, Cătălin Albu 9 goluri, Gabriel Paraschiv 7 goluri, Antonie Savelovici 7 goluri, Valentin Bucuroiu 4 goluri, Mihai Chiranu 4 goluri, David Rudai 2 goluri, Alexandru Pop 2 goluri, Andrei Militaru 1 gol, N. Nicolae 1 gol şi Marius Alexe. CSM Ploieşti îşi păstrează poziţia a V-a a clasamentului, iar următorul meci de pe teren propriu va avea loc sâmbătă, 3 martie, împotriva CT Media Bucureşti, locul III în acst moment.
*Weekend-ul trecut a fost unul plin pentru echipele de handbal juniori ale CSM, toate cele cinci formaţii ale clubului implicate în competiţii cu sezon regulat disputând meciuri oficiale. După ce am relatat ce a făcut echipa de juniori I, iată şi ce rezultate au obţinut celelalte echipe: Juniorii II au câştigat cu 33-15 (18-6) în faţa ocupantei poziţiei a 5-a a clasamentului, CSO Tricolorul Breaza; Echipa de juniori III s-a impus la limită, 25-24 (12-11), împotriva CS Brazi; Junioarele III au pierdut cu 26-32 (14-16), în Sala Olimpia, în faţa CSŞ Târgovişte; Junioarele I au cedat şi ele, dar în deplasare, la ACS Transilvania Braşov, cu 24-35.