Ultima editie tiparita in format pdf

Liga a treia – Seria a III-a: Petrolul este lider!

Publicat pe 2017-10-31 14:46:35Ionuţ Mitoiu

Petrolul Ploieşti – Atletic Bradu 4-2 (4-1)

Petrolul a învins pe Atletic Bradu şi devine astfel lider în seria a III-a, după ce FCM Alexandria s-a încurcat acasă cu Voinţa Tr. Măgurele, în urma unui rezultat de egalitate.

Înainte să înceapă jocul de la Ploieşti, preşedintele Petrolului, Cristi Vlad, a făcut schimb de mingi cu managerul echipei de baschet a CSM-ului, Cătălin Burlacu. Acţiunea a fost una de promovare a echipei ploieştene. De fapt, la meci au fost prezenţi toţi componenţii echipei de baschet a CSM-ului, aceştia apreciind şi aplaudând jocul frumos al Petrolului.

Un alt aspect din culisele meciului a fost acela că la oaspeţi a evoluat o repriză un atacant rotofei, nimeni altul decât căpitanul echipei, preşedinte şi patron.

Partida a început de la 1-0 pentru Petrolul, căci golul s-a înscris în secunda 12.

*Min. 1, 1-0: Arnăutu marchează un gol uşor, după serviciul excelent venit de la Şaim Tudor. Apoi, petroliştii aveau să mai înscrie trei goluri până la pauză.

*Min. 18, 2-0: Ciocâlteu pasează foarte bine lui Arnăutu şi acesta înscrie cu un şut fără speranţe pentru portarul argeşenilor.

*Min. 23, 3-0: Nini Popescu este faultat în careu de Enache şi penalty-ul acordat a fost transformat ca la carte de Cl. Tudor.

*Min. 24, 3-1: La un minut după golul trei al Petrolului, oaspeţii marchează şi ei prin Preda, care trimite balonul la colţul lung.

*Min. 29, 4-1: Ciocâlteu pătrunde frontal şi pasează cu călcâiul lui Arnăutu, care îl învinge din nou pe Burci.

Repriza a doua a fost controlată tot de Petrolul, cu multe ocazii la poarta argeşeană. Cu toate acestea, oaspeţii au fost mai aproape de gol. Aceştia aveau să marcheze golul doi al lor pe final de joc.

*Min. 83, 4-2: Golban, unul din jucătorii remarcaţi ai oaspeţilor, marchează cu un şut de la marginea careului mare.

Stadion: „Ilie Oană”. Spectatori: 2000. Marcatori: Arnăutu (’1, ’29), Ciocâlteu (’18), Cl. Tudor (’23 – penalty) / Preda (’24), Golban (’83).

Petrolul: Bolboaşă – Catană, Olaru, Antoche, Velisar – Chindriş, Cl. Tudor (cpt.) (’58 Stănescu), Saim Tudor (’58 Lambru), N. Popescu (’65 Niţescu), Ciocâlteu – Arnăutu (’65 Păun). Antrenor: Octavian Grigore.

Atletic Bradu: Burci – Achim, Enache, Şerban (’86 Zăinescu), Marin – Preda, Golban, Piscanu, Jenaru (’70 Marcu), Soare (cpt.) (’46 Traşcă) – Tănăsescu (’81 Simion). Antrenor: Ovidiu Tică.

Cartonaş galben: Enache (’21).

Au arbitrat: Cristian Moldoveanu, Peter Joszef şi Roberto Ciuraru (toţi din Sf. Gheorghe).

Observatori: Lucian Măiereanu (Braşov) şi Vasile Blagoe (Drobeta Tr. Severin).