Ultima editie tiparita in format pdf

Bucuria a venit duminică!

Publicat pe 2017-10-09 15:38:44Mihail Marinescu

CSM Ploieşti – CS Olimpic Mizil 30-22, al juniori II
În cadrul etapei a IV-a a Campionatului Naţional de Handbal rezervat băieţilor de la juniori II, CSM Ploieşti a dispus de CS Olimpic Mizil cu 30-22, într-un meci disputat duminică în Sala Olimpia din Ploieşti. În urma acestei noi victorii, echipa ploieşteană pregătită de prof. Silviu Stănescu a acumulat 8 puncte, având victorii în toate cele patru meciuri disputate până acum, aflându-se pe prima poziţie a clasamentului provizoriu. Pe locul secund se găseşte PS I. Balaş Soter Buzău, cu 6 puncte, podiumul fiind completat de CS Blejoi, tot cu 6 puncte. Echipa juniorilor II de la CSM Ploieşti avea să fiue singura care să obţină victoria în weekend-ul trecu din rândul echipelor de juniori ale clubului. Revenind la partida câştigată de CSM Ploieşti, se cuvine să evidenţiem ardoarea cu care jucătorii celor două combatante au abordat fiecare fază, rezultând un meci crâncen, dar şi spectaculos. Echipa ploieşteană s-a aflat tot timpul la timona partidei şi avea deja 5 goluri avans la jumătatea primei reprize (10-5). Până la pauză, oaspeţii au mai redus din avantaj, dar nu s-au putut apropia prea mult, astfel că la cabine s-a intrat cu 14-10. În actul secund, situaţia avea să fie şi mai bună pentru CSM Ploieşti, care a profitat din plin, mai bine decât în prima repriză, de erorile comise de echipa adversă în atac, fructificând pe contraatac. În minutul 35, tabela indica 20-13, pentru ca patru minute mai târziu diferenţa să urce la 8 goluri (24-16) şi astfel învingătoarea nu mai era pusă sub semnul întrebării, ştiindu-se că, la juniori II, o repriză durează 25 de minute, meciul fiind, logic, de 50 de minute. Pe final de meci, antrenorul ploieştean a efectuat mai multe schimbări de jucători, aşa cum se procedează de obicei atunci când se observă şi se simte că echipa este stăpână pe situaţie şi nu mai se poate întâmpla nimic surprinzător. S-a terminat 30-22, un meci în care am consemnat agresivitatea pozitivă din apărare a jucătorilor de la CSM Ploieşti, apărare care, în prima repriză, a făcut ca diferenţa pe tabelă să fie liniştitoare. De asemenea, evidenţiem pofta de handbal arătată de jucătorii ploieşteni, dar şi calitatea handbalului prestat de aceştia, văzându-se mâna pricepută a prof. Silviu Stănescu. CSM Ploieşti: Alexandru Ispas, Adrina Tănăsescu, Mihai Oprea – Richard Floarea (7 goluri), Cătălin Albu (6 goluri), Gabriel Paraschiv (6 goluri), Vlăduţ Alici (5 goluri), David Rudai (3 goluri), Octavian Nica (2 goluri), Răzvan Iacob (1 gol), Petre Bucur, Vlad Răducanu, Ştefan Dima, Alaexandru Herghelegiu, Alexandru Pop şi Ştefan Constantin. În etapa următoare, CSM Ploieşti va evolua în deplasare, la CS Blejoi, duminică, 15 octombrie.
Dublă victorie pentru CSM Bucureşti pe teren ploieştean la juniori I şi III
Echipa de juniori I a CSM Ploieşti a bifat, din păcate, prima înfrângere din acest sezon, fiind învinsă acasă de CSM Bucureşti, cu 19-39, un scor care ne scuteşte de prea multe comentarii. Pentru CSM Ploieşti au evolutat: G. Vasilescu, A. Cioc – A. Stănescu (8 goluri), Savelovici (4), G. Paraschiv (3), V. Bucuroiu (3), A. Militaru (1), M. Alexe, P. Albu, Al. Pop, D. Popescu, Oct. Nica, D. Rudai şi Chiranu. Tot cu CSM Bucureşti s-a duelat şi echipa CSM Ploieşti în competiţia juniorilor III, meciul fiind câştigat tot de bucureşteni, cu 48-30. Pentru CSM Ploieşti, au jucat: D. Stan, M. Ion – E. Moldoveanu (8 goluri), B. Niculaie (7), Al. Ilie (5), Al. Pleşea (5), Al. Ghiţă (3), S. Davidoiu (2), M. Sîrbu, K. Drăgan şi Al. Niţă.