Ultima editie tiparita in format pdf

Debut în arbitraj a doi tineri ambiţioşi, Andrei Stănescu şi Gabriel Paraschiv

Publicat pe 2017-09-25 16:19:34Mihail Marinescu

La partida de handbal băieți dintre CSM Ploiești și CSS 2 București, contând pentru etapa a doua a campionatului juniorilor III (scor final 40-33) am consemnat debutul în arbitraj a doi „cavaleri ai fluierului” foarte tineri și extrem de ambițioși. Este vorba despre Andrei Stănescu (17 ani și jumătate) și Gabriel Paraschiv (17 ani), care fac parte din Colegiul de Arbitri Dâmboviţa. Au fost un eveniment remarcabil și, în același timp, emoționant pentru cei doi tineri. Tracul debutului avea să treacă repede, pentru că atmosfera meciului nu-ți permite să te gândești în altă parte decât la ce ai de făcut pe teren.
Andrei și Gabriel și-au impus autoritatea încă din primele minute, fiind fermi în decizii, cu acordări de 7 metri, cartonașe galbene, eliminări de două minute. De remarcat că Andrei Stănescu şi Gabriel Paraschiv au arbitrat acest meci la scurt timp după ce au evoluat, ca jucători, în confruntarea pe care echipa la care activează, CSM Ploiești, a avut-o cu CS Dinamo București, la juniori I, partidă pe care ploieștenii au câștigat-o cu 35-28. Așadar, încă un motiv în plus să lăudăm dorința și ambiția celor care vor să se pună în slujba sportului și care duc mai departe tradiția. Da, este vorba și de tradiție, pentru că tatăl lui Andrei, Siliviu Stănescu, actualul director al CSS Ploiești, este un veritabil arbitru de handbal, cu o mulțime de partide arbitrate atât pe plan național, cât și în cel internațional, în Champions League. La dorim celor doi tineri debutanți în ale arbitrajului mult succes în această profesie și să aibă parte de comentarii și calificative pozitive!