Ultima editie tiparita in format pdf

Gimnaștii de la CS Dinamo București au devenit campioni naționali la Ploiești

Publicat pe 2017-09-01 21:57:33Mihail Marinescu

Campionatele Naționale de Gimnastică artistică, competiție ce se desfășoară în aceste zile la Sala Olimpia din Ploiești, și-a desemnat vineri, 1 septembrie, primii medaliați, odată cu disputarea concursului masculin pe echipe și la individual compus. Astfel, după parcurgerea celor șase aparate, cele mai bune punctaje le-au obținut gimnaștii de la CS Dinamo București, care au obținut aurul în competiția pe echipe și au devenit campioni naționali cu un total de 229,400 puncte. Echipa a fost compusă din Robert Ghiuzan, Andrei Ursache, Andrei Munteanu și Andrei Groza. Cel mai bun punctaj, CS Dinamo București l-a înregistrat la sărituri, 41,800, în ciuda faptului că Andrei Groza nu a putut concura la acest aparat, cum nu a făcut-o nici la inele. Pe locul doi s-a clasat CSM Bistrița, vicecampioana totalizând 228,650 puncte. Podiumul a fost completat de CSA Steaua București, care a intrat în posesia medaliilor de bronz cu un total de 225,850 puncte. Pe locurile următoare s-au clasat: CSS Dinamo București, cu 188,550 puncte; LPS Bistrița, cu 185,200 puncte; CSS 1 Timișoara, cu 183,700 puncte.

Bistrițeanul Cristian Bataga, cel mai bun la individual compus
La individual compus am asistat la o bătălie aprigă pentru aur între Cristian Bataga, de la CSM Bistrița, și Vlad Cotuna, de la CSA Steaua București, însă nici Andrei Ursache, de la CS Dinamo București, nu s-a lăsat mai prejos și a dat o replică viguroasă adversarilor săi. În cele din urmă, câștig de cauză a avut bistrițeanul Cristian Bataga, care a obținut medalia de aur având un total de 80,950 puncte, impunându-se la mică diferență față de Vlad Cotuna, care a acumulat 80.850 puncte și care a intrat în posesia medaliei de argint. Pe locul III și medaliat cu bronz a venit Andrei Ursache, de al CS Dinamo București, cu 78,950 puncte. Proaspătul campion a avut următoarele punctaje: 14,350 la sol; 13,650 la cal cu mânere; 13,600 la inele; 14,500 la sărituri; 12,200 la paralele și 12,650 la bară fixă. Naționalele de la Ploiești continuă sâmbătă cu întrecerea fetelor la echipe și individual compus, urmând ca duminică, ultima reuniune să fie destinată finalelor pe aparate. Celebrul gimnast român, Marian Drăgulescu, multiplu medaliat la numeroase competiții naționale și internaționale, a fost și acum la înălțime și în continuare se bucură de o simpatie aparte din partea publicului cunoscător de gimnastică. Marian a evoluat la sol și la sărituri, reușind să obțină punctaje care să-i asigure prezența în finalele de duminică la aceste aparate. A obținut 14,800 la sol și 14,125 la sărituri.