Ultima editie tiparita in format pdf

Atleţii de la CSŞc Ploieşti, medalie de bronz la Campionatele Naţionale pentru juniori 2

Publicat pe 2017-07-03 11:02:49Mihail Marinescu

În zilele de 24 si 25 iunie a.c., Stadionul “Nicolae Dobrin” din Pitești a găzdui Campionatul Naţional de atletism pentru juniori 2. Au participat peste 600 de sportivi din toată ţara. Atleţii de la CSŞc Ploieşti, pregătiţi de profesorii Maria Andrei şi Florin Andrei, au obţinut o medalie de bronz prin ştafeta 4 x 100 m – 45.57 sec., în componenţa Iosif Săceanu, Florin Nica, Alin Voicu, Alexandru Săceanu. În apropierea podiumului s-a mai aflat şi ştafeta 4 x 100 m fete, locul 5 cu timpul 51.92 sec., la 24 sutimi de secundă de medaliile de bronz, în componenţa Alexandra Teodoru, Nicoleta Neagu, Raluca Baicu, Andrei Rebecca. De asemenea, în proba de 400 m, Nicoleta Neagu a obținut locul 6, cu timpul de 61.03 sec., ştafeta 100+200+300+400 m băieţi a obţinut locul 6, cu timpul de 2:08.32 min., în componenţa Iosif Năstase, Florin Nica, Sebastian Parepa, Alexandru Săceanu. De menţionat că medalia de bronz la ştafeta 100+200+300+400 m a fost obținută de CSM Bucureşti, care a avut în componenţă 3 atlete ploieştence junioare 3, cu dublă legitimare CSŞc Ploieşti-CSM Bucureşti (Raluca Baicu, Rebecca Andrei, Nicoleta Neagu), care, împreună cu Bianca Anton, proaspătă campioană a României la 400 m, au urcat pe poziţia a treia a podiumului de premiere.