Ultima editie tiparita in format pdf

FC Voluntari a câştigat Cupa României pe “Ilie Oană”!

Publicat pe 2017-06-12 11:24:42

Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti  a găzduit, sâmbătă, finala cu numărul 79 a Cupei României, ea fiind adjudecată de FC Voluntari, învingătoare în premieră. Ultimul act a fost decis la loviturile de departajare, acolo unde elevii lui Claudiu Niculescu s-a impus în faţa Astrei Giurgiu cu 5-3, după ce, la finalul a 120 de minute, scorul era 1-1. La loviturile de departajare au marcat: Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici, Achim, respectiv Fabricio, Săpunaru, Takayuki. A ratat pentru Astra: Alexandru Stan.

În min. 35, Alexandru Ioniţă a înscris pe colţul scurt, cu un şut din afara careului, deschizând scorul. Egalarea a survenit în min. 83, când Laurenţiu Marinescu a înscris  dintr-o lovitură de la 11 metri.

Decizia partidei s-ar fi putut lua mai devreme, însă acelaşi Ioniţă a ratat şansa de 2-0, pentru ca la cealaltă poartă astralii să scoată de două ori mingea de pe linia porţii în aceeaşi fază!

Au evoluat echipele:

FC Voluntari: 22. Dragoş Balauru — 24. Vasile Maftei, 28. Ionuţ Balaur, 25. Lucian Cazan (2. Cosmin Achim, 63), 87. Florin Acsinte — 8. Daniel Novac (căpitan; 9. Mihai Voduţ, 76), 15. Costin Lazăr — 11. Mihai Căpăţînă, 20. Laurenţiu Marinescu, 59. Doru Popadiuc (7. Petre Ivanovici, 46) — 90. Adrian Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu. Rezerve neutilizate: 23. Mircea Bornescu — 6. Sorin Tăbăcariu, 12. Alexandru Coman, 26. Gabriel Deac.

Astra: 1. Silviu Lung jr — 77. Alexandru Stan, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 4. Fabricio, 13. Junior Morais — 8. Takayuki Seto, 20. Florin Lovin (71. Andrei Piţian, 79) — 31. Alexandru Ioniţă II, 10. Constantin Budescu, 80. Filipe Teixeira (17. Viorel Nicoară, 62) — 9. Sergiu Buş (11. Daniel Florea, 75). Antrenor: Marius Şumudică. Rezerve neutilizate: 23. Plamen Iliev — 7. Claudiu Belu, 19. Boubacar Mansaly, 44. Ricardo Alves.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Mircea Mihail Grigoriu; arbitru de rezervă: Alexandru Tudor (toţi din Bucureşti).

Observator: Nicolae Grigorescu (Timişoara) — CCA, Octavian Goga (Braşov) — FRF.

Cartonaşe galbene: Căpăţînă (49), Ivanovici (52), Buş (63), Săpunaru (88), Stan (106), Bălan (114).

Viitorul lui Hagi a câştigat Cupa Elitelor U19

FC Viitorul Constanţa a câştigat finala U19 a Cupei României, cu 5-3 la loviturile de departajare, rezultatul după 90 de minute fiind 1-1. În minutul 7, FC Viitorul a deschis scorul prin golul marcat de Andrei Rusu, iar Adrian Petre a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 38.