Ultima editie tiparita in format pdf

Handbal, juniori I. O pleiadă de goluri!

Publicat pe 2017-03-22 11:28:29Mihail Marinescu

CSS Ploieşti – LPS Braşov 40-29 (18-11)
Handbaliştii de la Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti au reuşit să-şi adjudece încă o victorie în palmares, învingând duminică, 5 martie, în Sala Olimpia din Ploieşti, pe LPS Braşov, echipă clasată pe ultimul loc, într-un meci contând pentru campionatul rezervat juniorilor I. Profitând de faptul că meciul se anunţa destul de uşor, ţinându-se cont de diferenţa de valoare dintre cele două combatante, echipa ploieşteană a utilizat şi jucători care au evoluat mai rar până acum, însă chiar şi aşa spectacolul a fost garantat, partida remarcându-se şi prin numărul mare de goluri marcate, 69, scorul fiind 40-29. Partida a avut un început surprinzător, oaspeţii fiind cei care conduceau pe tabela de marcaj, 1-3 în minutul 5, toate cele trei goluri purtând semnătura unui singur jucător, Bogdan Pandrea, asta după ce Antonie Savelovici a înscris primul gol la meciului pentru CSS Ploieşti. Avea să fie, însă, prima şi singura dată când braşovenii puneau ceva probleme gazdelor. CSS Ploieşti şi-a revenit şi încet, dar sigur, a pus stăpânire pe joc. În trei minute s-a făcut 5-3 pentru ploieşteni, graţie golurilor marcate de Valentin Bucuroiu (2 goluri), Marius Alexe şi Mihai Neacşu. Diferenţa de goluri creştea tot mai mult în favoarea handbaliştilor ploieşteni, evoluţia scorului fiind: 8-4, 10-5, 12-6, 13-8, 16-8, 17-9, 18-11 (scorul pauzei). Recitalul ploieştean a continuat şi în actul secund, iar diferenţa dintre cele două teamu-uri a crescut vizibil, tabela indicând şi 11 goluri în favoarea echipei ploieştene, o diferenţă care avea să se menţină minute bune. Braşovenii şi-au menţinut, însă, tactica din prima repriză, cu o circulaţie a mingii pe toată suprafaţa semicercului, în repetate rânduri, pe la toţi jucătorii, şi cu finalizări mai mult de pe extreme decât din centru. În minutul 48 am consemnat 12 goluri în favoarea gazdelor de la CSS Ploieşti, 32-20, diferenţă întâlnită şi două minute mai târziu, 33-21, după care braşovenii au marcat trei goluri la rând şi au redus din handicap. Ploieştenii nu au fost de acord cu asta şi au revenit cu două goluri marcate de Valentin Bucuroiu şi Mihai Radu, asigurând echipei un final de meci extrem de liniştit. Partida s-a încheiat cu 40-29 pentru CSS Ploieşti, echipă care se află pe podium, pe locul III, cu 32 de puncte. În această confruntare nu a evoluat nici Andrei Stănescu, talentatul jucător al Clubului Sportiv Şcolar Ploieşti acuzând o uşoară accidentare survenită în partida precedentă, de la Piteşti. Meciul dintre CSS Ploieşti şi LPS Braşov a fost arbitrată de cuplul C.Stanciu/M.Stuparu, din Buzău. Pentru CSS Ploieşti au evoluat: Giorgian Vasilescu (1gol), Florin Călugărescu, Mihai Radu 5 goluri, Valentin Bucuroiu 6 goluri, Marius Alexe 6 goluri, Mihai Neacşu 8 goluri, Antonie Savelovici 6 goluri, Gabriel Paraschiv 3 goluri, Gruia Nişulescu 4 goluri, Andrei Ionescu 1gol.