Ultima editie tiparita in format pdf

Victorie spectaculoasă a handbaliştilor juniori I de la CSS Ploieşti

Publicat pe 2017-03-06 11:24:46Mihail Marinescu

CSS Ploieşti – CSS Dinamo Braşov 38-25 (19-10) Un nou meci pentru CSS Ploieşti, o nouă demonstraţie de forţă a băieţilor pregătiţi de prof. director Silviu Stănescu. De această dată, victima ploieştenilor a fost CSS Dinamo Braşov, ploieştenii impunându-se categoric, scor 38-25, după ce la pauză a fost 19-10, într-un meci jucat duminica, în Sala Olimpia din Ploieşti şi care a contat pentru campionatul juniorilor I, Seria E. A fost o partidă jucată într-un ritm foarte bun, cu multe faze spectaculoase şi cu intervenţii de remarcat ale portarilor. CSS Ploieşti a fost echipa care a dictat ritmul în această confruntare extrem de importantă pentru situaţia în clasament, cele două team-uri fiind vecine de clasament. Acum, diferenţa a crescut la 5 puncte în favoarea echipei ploieştene, echipă care este din ce în ce mai bine sudată şi mai matură în exprimare, aspecte care au ieşit şi acum, în acest meci, în evidenţă. Deşi au fost primi care au înscris, oaspeţii s-au văzut imediat egalaţi şi conduşi, 3-2 în minutul 7, primul gol al echipei ploieştene fiind marcat de Valentin Micu, care a fost... mare în acest meci, cu 8 goluri înscrise, alături de Valentin Bucuroiu (8 goluri), Andrei Stănescu (7 goluri), Gabriel Paraschiv (5 goluri). După o nouă egalare a braşovenilor, la 3-3, a urmat o serire de 5 goluri ale CSS Ploieşti, 8-3, acesta fiind momentul în care s-a cam rupt filmul pentru oaspeţi. Nimic nu mai stătea în calea jucătorilor ploieşteni în a se impune. A mai fost 14-7, 18-9, 19-10 scorul pauzei. A doua repriză a fost una de vis, în care am consemnat faze superbe create de ploieşteni. Atunci când simţi că ai totul sub control, ei bine atunci vin şi realizările spectaculoase, fiindcă eşti descătuşat şi joci fără presiunea rezultatului. Minute bune, diferenţa s-a menţiut la 11 goluri: 21-10; 22-11; 23-12; 24-13; 25-14; 27-18, după care a urmat iar o serie de 5 goluri pentru ploieşteni, 32-18. Partida avea să se încheie cu 38-25. Pentru CSS Ploieşti au evoluat: Giorgian Vasilescu, Florin Călugărescu, Valentin Micu 8 goluri, Valentin Bucuroiu 8 goluri, Andrei Stănescu 7 goluri, Gabriel Paraschiv 5 goluri, Marius Alexe 4 goluri, Mihai Neacşu 3 goluri, Gruia Neşulescu 3 goluri, Mihai Radu, Cătălin Albu – un jucător talentat, de perspectivă. Partida a fost arbitrată de cuplul Barbu-Mănafu. Următorul meci al CSS Ploieşti va avea loc joi, 2 martie, în deplasare la CS Viitorul Piteşti, locul II în acest moment, la egalitate de puncte, 38, cu lidera CSS Făgăraş. CSS Ploieşti se află pe podium, locul III, cu 30 de puncte.